Minister Szwed o zatrudnianiu niepełnosprawnych: wzrost, ale nie przełom
- 25.04.2019
Szwed o zatrudnianiu niepełnosprawnych: wzrost, ale nie przełom
Udział niepełnosprawnych w rynku pracy wynosi ok. 10 proc. – poinformował 24 kwietnia w Rzeszowie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed na konferencji "Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy. W 100-lecie powstania publicznych służb zatrudnienia". W ostatnich trzech latach nastąpił w tym zakresie wzrost, ale nie jest to jeszcze przełom.
W konferencji tej uczestniczyli przedstawiciele m.in. urzędów pracy z czterech województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.
– Ten rynek poprawia się w ostatnich latach, ale tych potrzeb jest wciąż dużo. Zmieniająca się sytuacja na rynku pracy powoduje, że jest większa chęć pracodawców zatrudnienia osób niepełnosprawnych – stwierdził.
Zdaniem wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej rząd oferuje coraz więcej programów, z których mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Wymienił m.in. program „Za życiem”, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i program Dostępność Plus. – Za tymi programami idzie też coraz więcej pieniędzy. Dlatego zależy nam, aby docierać do osób niepełnosprawnych, aby korzystali z tych środków – zapewnił.
– Ta sytuacja się zmienia, bo mamy zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, są programy i jest więcej pieniędzy. Osoby niepełnosprawne mają łatwiej teraz na rynku pracy, choć nam jeszcze daleko do standardów, na których by nam zależało, że większość osób niepełnosprawnych ma zatrudnienie czy korzysta z innych form wsparcia – podkreślił.
Stanisław Szwed potwierdził informację wcześniej przekazywaną przez szefową resortu rodziny, że w tym roku na osoby niepełnosprawne przeznaczonych zostanie ok. 4 mld zł. Ponadto ponad 3,2 mld zł wyniesie tegoroczne wsparcie, które PFRON, przekaże pracodawcom na dofinansowanie wynagrodzeń zatrudnionych osób z niepełnosprawnością.
rhr/, fot. MRPiPS
Data publikacji: 25.04.2019 r.