Spotkanie pełnomocników w Zabrzu

W sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Zabrzu w poniedziałek, 4 kwietnia br., spotkali się pełnomocnicy ds. osób niepełnosprawnych z województwa śląskiego na V już Forum. Zebrani dzielili się swoimi doświadczeniami, zachęcali do innowacyjnych działań i poszukiwań.

Poseł Marek Plura – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych – obecny na posiedzeniu – przekazał najistotniejsze informacje dotyczące m.in. nowych przepisów antydyskryminacyjnych i propozycji zmian w ustawie o języku polskim zapewniających osobom niesłyszącym dostęp do tłumaczy języka migowego w instytucjach publicznych i urzędach.

– Posłowie chcą, by jeszcze w tej kadencji udało się uchwalić ustawę o języku migowym – powiedział poseł M. Plura. – Dzięki niej osoby głuche i niedosłyszące posługujące się językiem migowym będą miały możliwość swobodnej komunikacji w każdej instytucji, poprzez obligatoryjny obowiązek zapewnienia tłumacza języka migowego tamże i w każdym urzędzie. Marek Plura mówił także o ułatwieniach wyborczych dla osób niepełnosprawnych, planowanych preferencjach przy zatrudnianiu ich na kierowniczych stanowiskach, zmianach w orzecznictwie, np. o oznaczeniu kodu dla głuchoniewidomych, a także o tzw. pułapce rentowej. Poinformował również o spodziewanych zmianach w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który w perspektywie dwu lat powinien przekształcić swoją formę prawną.

O działaniach Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, gotowości udzielenia pomocy samorządom na wsparcie polityki prozatrudnieniowej i wsparcie przedsiębiorców niepełnosprawnych oraz o zagadnieniach dotyczących rehabilitacji i usprawniania osób niepełnosprawnych mówił Krzysztof Kosiński, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika w Warszawie.

Podczas spotkania zaprezentowano Toktutok – pierwszy w Polsce profesjonalny system tłumaczenia języka migowego on-line. Osoba niesłysząca będzie mogła w czasie rzeczywistym – na zasadzie wideokonferencji – połączyć się z tłumaczem języka migowego, który pomoże jej kompleksowo załatwić wszelkie formalności w urzędzie. Już na wstępie dzięki wyraźnym symbolom trafi do wydzielonego stanowiska, gdzie po obejrzeniu filmu instruktażowego poprzez dotyk ekranu uzyska połączenie z tłumaczem. Ten połączy się z określonym urzędnikiem, by podszedł do tego stanowiska i w ten prosty sposób nawiąże się dwustronna komunikacja. Osoba niesłysząca załatwi wszelkie formalności bez stresu i nieporozumjeń, ponieważ Toktutok to szybki, stały dostęp do tłumaczy języka migowego (w Polsce jest ich 150!) za pomocą usługi wideo-on-line, która działa na zwykłych łączach internetowych oraz – co bardzo istotne – zapewnia dostępność tłumaczy w godzinach pracy urzędów i instytucji.

Prezentowane urządzenie jest niezwykle przyjazne, również cenowo – co było założeniem konstruktorów. Dostępne jest od 300 zł miesięcznie (za użytkowanie), a instalacja jednego stanowiska, to koszt jednorazowo 3 tys. zł.
Dopóki jednak wykorzystanie nowych technologii nie stanie się codziennością każdy urząd, instytucja publiczna – co podkreślał poseł Marek Plura – będą musiały zapewnić osobom niesłyszącym dostęp do tłumaczy języka migowego w ramach ich zwykłego funkcjonowania.

Na temat pracy śląskiego Oddziału PFRON mówiła jego dyrektor – Anna Wandzel. Według jej informacji do 15 kwietnia PFRON przyjmuje jeszcze wnioski do programu Pitagoras, a do 20 maja zgłoszenia do konkursu plastycznego adresowanego do uczestników warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy.
Jan Zieliński, pełnomocnik marszałka województwa śląskiego ds. osób niepełnosprawnych przekazał informacje na temat programu „Doradcy podatkowi osobom niepełnosprawnym” oraz na temat inicjatywy stworzenia podstrony internetowej samorządu śląskiego dotyczącej osób niepełnosprawnych.

W drugiej części spotkania Małgorzata Domagała wiceprezes Fundacji Promocji Inicjatyw Społecznych „Polprom” zaprosiła do Zakopanego na Ogólnopolskie Forum Integracji Społecznej.
Helena Breczko, pełnomocnik prezydenta miasta Zabrze ds. osób niepełnosprawnych przedstawiła prezentację na temat innowacyjnych rozwiązań wspomagających mobliność i dostęp do informacji, uwzględniających potrzeby osób niepełnosprawnych. Kolejna prezentacja – Agnieszki Kowalskiej-Styczeń i Joanny Bartnickiej z Politechniki Śląskiej – szczegółowo omawiała i egzemplifikowała możliwości dostosowania przestrzeni i budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

O bardzo dużym zagrożeniu zdrowia psychicznego najmłodszego pokolenia mówiła Edyta Świątczak-Gurzęda, pełnomocnik prezydenta miasta Siemianowice Śl. ds. osób niepełnosprawnych. Zwróciła uwagę, że już w wieku szkolnym uwidaczniają się kłopoty, które przeradzają się w następnych latach w niebagatelne problemy psychiczne, często w depresję, a nawet schizofrenię. – Musimy się z tym problemem zmierzyć – mówiła E. Świątczak. – Mogą w tym pomóc: punkty informacyjne, kluby wsparcia, grupy edukacyjno-wspierające i spotkania indywidualne z psychologiem.
Po prezentacji dwóch filmów na temat Toktutok i praktycznym pokazie przez Przemysława Wyszyńskiego – jak to działa, swoją ofertę przedstawiło „Orle Gniazdo” – Centrum Kongresów i Rekreacji w Szczyrku, zdobywca nagrody Lodołamacza w 2009 roku.

Ostatnie pytanie skierowano do przedstawiciela KZK GOP o celowość zakupu w Katowicach tramwajów niedostępnych dla osób niepełnosprawnych i starszych, także dla matek z wózkami i małymi dziećmi, a dla osób niedowidzących i niewidomych wręcz niebezpiecznych, bo za wąskie drzwi, schody za wysokie. Pytanie wywołało prawdziwą burzę, tym bardziej, że tzw. wytłumaczenie problemu tak naprawdę nikogo nie przekonało. Przedstawiciel KZK GOP tłumaczył, że zakup jest jak najbardziej słuszny, bo tramwaje są dwukierunkowe (mają drzwi po obu stronach), bo są tanie, a więc nie żal kierować ich na stare, modernizowane torowiska.
Nic dziwnego, że temat: „Komunikacja miejska a osoby niepełnosprawne” zapowiedziano jako wiodący na następnym spotkaniu pełnomocników ds. osób niepełnosprawnych.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska
fot. Ilona Raczyńska

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również