Tylko 13 proc. gmin chce realizować programy „Opieka wytchnieniowa” i „Usługi opiekuńcze”

Tylko 13 proc. gmin chce realizować programy „Opieka wytchnieniowa" i „Usługi opiekuńcze"

22 maja odbyło się posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. osób niepełnosprawnych. Tematem dominującym była kwestia dotycząca wsparcia udzielanego osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności w dostępie do wyrobów medycznych i korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej.

W okresie od 1 lipca 2018 r.- od kiedy obowiązują przepisy – do końca 2018 r. NFZ sfinansował świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej 59.508 pacjentom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dofinansowania do wyrobów medycznych skorzystało 27.688 osób. Koszt wsparcia wyniósł 134 mln zł.

Strona społeczna wnosiła uwagi i propozycje odnośnie nowych regulacji. Zwracano uwagę na ograniczające dofinansowania limity np. na wózki czy na utrudnioną rehabilitację i dostęp do turnusów rehabilitacyjnych.

Zbigniew Król, podsekretarz stanu w MZ poinformował, że ministerstwo chce tak zintegrować opiekę, aby pacjent otrzymywał to, co faktycznie potrzebuje. Planowane są jeszcze w tym roku zmiany w limitach dofinansowań do wózków.

Zainteresowanie też budził temat systemu orzekania, jednak Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych uważa, że kwestia dotyczy nie tylko jego resortu i zmiana systemu orzekania wymaga szerokich konsultacji społecznych.

Poseł Sławomir Piechota, przypomniał, że projekt nowych przepisów został przekazany minister Elżbiecie Rafalskiej w ubiegłym roku i na razie nie ma żadnych informacji w tym zakresie.

Przewodniczący podkomisji Rajmund Miller poprosił ministra Michałkiewicza o przekazanie pisemnej informacji na ten temat.

Kolejnym tematem była realizacja programów rządowych Opieka wytchnieniowa i usługi opiekuńcze. Spośród 2477 polskich gmin jedynie 330 chce realizować program „Opieka wytchnieniowa”, a 320 jest zainteresowanych programem „Usługi opiekuńcze”. To zaledwie ok. 13 proc. wszystkich gmin.

Realizację tych programów, jeżeli nie ma zainteresowania gmin, mogły by przejąć organizacje pozarządowe. Jak mówi Alicja Szatkowska, prezes Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. – Dajcie nam szansę, my wiemy, jakie są potrzeby i mamy wieloletnie doświadczenie.

Zainteresowani nie otrzymali także odpowiedzi na temat realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r., dotyczącego niekonstytucyjnego różnicowania świadczeń opiekunów. Przedstawiciel Departamentu Polityki Rodzinnej w resorcie rodziny uważa, że do realizacji wyroku konieczna jest zmiana systemu orzeczniczego.

Kolejne posiedzenie podkomisji odbędzie się w czerwcu i będzie poświęcone tzw. pułapce rentowej.

Oprac. tuk
Data publikacji: 27.05.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również