Jubileusz z wyjątkowym hejnałem. Kochają Kraków z wzajemnością
- 05.06.2019
Jubileusz z wyjątkowym hejnałem. Kochają Kraków z wzajemnością
Niewidomy Martin Jung zagrał hejnał z wieży Bazyliki Mariackiej. Kilka godzin później na scenie wystąpił Marek Piekarczyk. To tylko część programu inauguracji XX Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością" – Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami.
Uroczystość otwarcia odbyła się 31 maja na Rynku Głównym, a wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa.
– Nasze spotkanie odbywa się w charakterystycznym miejscu Krakowa. Po to, żeby wszyscy widzieli, że niepełnosprawni są takimi samymi obywatelami naszego miasta jak pozostali. Wszystkich tutaj obowiązuje równość, także bez względu czy są to osoby w pełni, czy nie w pełni sprawne – podkreślił podczas uroczystości otwarcia Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej.
Z kolei członek zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech zaznaczyła, że ta inicjatywa jest jednym z ważniejszych działań na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami oraz mobilizacji lokalnych samorządów do większego zaangażowania na rzecz potrzebujących. Każda kolejna edycja wydarzenia jest też szansą dla organizacji pozarządowych z całej Małopolski. Mają one okazję zaprezentować swój dorobek na Rynku Głównym.
Uroczystość otwarcia poprowadzili prezes Fundacji Nie Widząc Przeszkód i kapitan Wisły Kraków Blind Football Marcin Ryszka oraz Marek Zając. W roli tłumacza na język migowy wystąpiła dyrektor OM PZG w Krakowie Marta Majda.
Miejsce w historii
Inauguracja na Rynku Głównym trwała od godzin przedpołudniowych do wieczornych. Zwieńczeniem dnia był koncert Marka Piekarczyka. Zanim na scenie pojawił się były wokalista TSA, nie zabrakło różnych atrakcji. Jednym z akcentów przypominających o jubileuszowej edycji był okolicznościowy tort. Ponadto został ułożony „żywy napis” – 20 lat. Na uroczystość otwarcia przybyli Jarosław Jakimowicz, Jarosław Kret, Przemysław Cypryański oraz Rafał Mroczek.
– Obecność tych gości sprawiła, że część mieszkańców Krakowa i turystów zainteresowała się trwającym wydarzeniem. Podchodzili nie tylko po autografy czy do wspólnego zdjęcia, ale też do namiotów różnych organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami – powiedział „NS” Marcin Ryszka.
Jego kolega z drużyny Martin Jung zapewnił sobie wyjątkowe miejsce w historii Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami. O godzinie 13 wykonał hejnał z Wieży Mariackiej. Niewidomy 27-latek miał kilka dni na przygotowanie do wyjątkowego występu. Choć ukończył Szkołę Muzyczną drugiego stopnia w klasie trąbki, to bardzo się stresował. Nie chciał zawieść organizatorów, ludzi stojących na dole i przede wszystkim samego siebie.
– Jednocześnie czułem radość, że to właśnie ja zostałem wybrany. Z tego, co wiem, to po raz pierwszy osoba niepełnosprawna wykonała hejnał z wieży Bazyliki Mariackiej, A samo zagranie to postawienie wszystkiego na jedną kartę: albo się uda, albo nie. Generalnie byłem zadowolony z występu, choć stres mnie jeszcze trochę trzymał – opisał.
Rynek dla każdego
Scena obok Wieży Ratuszowej i znajdujące się w jej pobliżu liczne stoiska tętniły życiem. Uwagę mieszkańców Krakowa i przyjezdnych przykuwały nie tylko występy osób z niepełnosprawnościami. Spore zainteresowanie wzbudził kiermasz prac warsztatów terapii zajęciowej.
Do stałych bywalców inauguracji należy Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych (FSON), która tradycyjnie już przygotowała różne atrakcje. Jedną z nich stanowił minishow Teatru Stańczyk „Krakowski miszmasz” w reżyserii Renaty Nowickiej. Tuż obok kunszt malowania stopami zaprezentował Stanisław Kmiecik. Na Rynku Głównym przygotował rysunek przedstawiający pejzaż górski.
– To bardzo fajna impreza, w której uczestniczę po raz kolejny. Zawsze zaprasza mnie Helenka z FSON (Helena Maślana – prezes Fundacji – przyp. red.)), za co jej bardzo dziękuję. Tym razem postawiłem na góry, bo w domu na sztaludze stoi właśnie taki motyw. Tutaj mamy rysunek w technice czarnej i białej, z wykorzystaniem ołówka, gumeczki i farby akrylowej w pisaku, a tamten obraz jest kolorowy – powiedział artysta.
Wiele osób zatrzymało się obok boiska, na którym swoje umiejętności prezentowali zawodnicy Wisły Kraków Blind Football. Ponadto promowano koszykówkę na wózkach, zorganizowano Puchar Krakowa w Wioślarstwie Halowym i można było zagrać w szachy. Na Rynku Głównym powstała też wioska górska, do której zaprosiło Stowarzyszenie Nie Widzę Przeszkód.
– Hejnał został bardzo pozytywnie odebrany, było sporo fajnych stanowisk. Mnie najbardziej cieszą opinie ludzi uczestniczących w tym wydarzeniu. Już sama rozmowa z takim człowiekiem, który zaczyna zadawać pytania i interesować się, to już jest coś, do czego dążymy – powiedział Marcin Ryszka.
XX Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami potrwa do 6 czerwca. Codziennie będą organizowane różne wydarzenia. Przewidziane są imprezy sportowe, kulturalne, rekreacyjne, edukacyjne i zabawy. Szczegółowy program jest dostępny na stronie http://kochamkrakow.com.pl.
Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami
Podczas inauguracji podmioty działające na rzecz osób z różnymi niepełnosprawnościami prezentują swoje działania, dokonania i osiągnięcia. W tym gronie są organizacje pozarządowe, warsztaty terapii zajęciowej, świetlice środowiskowe, placówki szkolne czy dzienne domy.
Dla mieszkańców Krakowa oraz turystów jest to okazja do zapoznania się z tym dorobkiem. To najlepszy sposób na przybliżenie szeroko rozumianej problematyki niepełnosprawności, a także przyczynianie się do zrozumienia i akceptacji osób z różnymi niepełnosprawnościami. Jest to idea, jaka przyświecała temu wydarzeniu od samego początku. Z roku na rok staramy się ją realizować z coraz większym rozmachem i coraz pełniej.
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 05.06.2019 r.