„Sztuka jako dialog”
- 05.09.2011
Będą one doskonałą okazją spotkania z niezwykłą osobowością, talentem i wiedzą prowadzącego, którym jest Wiesław Karolak. Przedmiotem jego działalności i aktywności zawodowej są:
– studia artystyczne poszerzone o studia wybranych zagadnień z psychologii rozwojowej dzieci i młodzieży oraz o studia z dziedziny pedagogiki: od pracy pedagogicznej przez działania artystyczne realizowane z dziećmi, młodzieżą, z ludźmi specjalnej troski, do własnych wypowiedzi artystycznych,
– realizacje w wielu mediach sztuki (obiekty artystyczne, happening, performance, sztuka akcji, mail art, warsztaty artystyczne, teatr, film),
– wystawy w galeriach, muzeach, centrach artystycznych, uczelniach, w kraju (Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra) i za granicą (w Anglii, Austrii, Brazylii, Finlandii, Niemczech, Norwegii, USA).
Więcej informacji o prowadzącym na stronie http://www.karolak.wshe.lodz.pl .
W programie warsztatów i wykładów znajdują się:
Wykład
„Sztuka jako dialog”
Motto:
„..tylko w sobie sam każdy nosi swój skarb i tam źródło znajdował natchnienia…” Sokrates
W tym wykładzie doświadczeniu i usystematyzowaniu poddane zostaną przykłady zachowań ludzkich zaistniałe w trakcie różnych, codziennych, z życia wziętych sytuacji.
Wykład „Sztuka jako dialog” zawierać będzie scenariusze ćwiczeń treningowych ułatwiających komunikowanie się z sobą i z innymi. Ćwiczenia te będą bazą do penetracji problemu JA taki jestem, JA taki chciałbym być oraz JA, MY, ONI.
Wykład wzbogacony zostanie fragmentami filmów autorskich prezentujących warsztaty artystyczne z omawianego obszaru.
Warsztaty:
„Transformacje”
Motto:
Istnieją następujące trzy dziedziny czasu: teraźniejszość rzeczy minionych, teraźniejszość rzeczy obecnych, teraźniejszość rzeczy przyszłych. Teraźniejszością rzeczy przeszłych jest pamięć, teraźniejszością rzeczy obecnych jest dostrzeganie, teraźniejszością rzeczy przyszłych – oczekiwanie.
Wyznanie św. Augustyna
Myśli przewodnie:
– Życie jest tak absurdalne, że powinniśmy podchodzić do niego z humorem.
– Podstawą twórczego życia jest dostrzeganie związków/dialogów pomiędzy otaczającymi nas rzeczami.
W warsztatach artystycznych – arteterapeutycznych zajmiemy się głownie takim zagadaniem jak upcykling – re-used zwanym też często recycling art lub repurposed (reworked, refashioned, restyled, remade, restructured, redesigned).
Zagadnienia te poszerzone zostaną o downcycling, pre-consumer waste, post-consumer waste, 3R: reduce, reuse, recycle.
Wymienione zagadnienia związane z debatami filozoficznymi przeszły do najnowszych praktyk artystycznych oraz wkraczają w przestrzenie psychologii i arteterapii. W naszych warsztatach pracować będziemy twórczo z szeregiem różnych „zbędnych” materiałów i przedmiotów jednocześnie tworząc refleksje zawierające metafory (przeniesienia do codziennego życia).
Chętnych do udziału obowiązuje przesłanie karty zgłoszenia (dostępna na stronie www.sdk.org.pl oraz w SDK), oraz opłata w wys. 35 zł od osoby płatne do 30 września 2011 r. gotówką lub przelewem.
Info: SDK Chorzów