Sosnowiec: Terapia dźwiękiem
- 02.12.2011
Sosnowiec: Terapia dźwiękiem
Wykorzystanie dźwięków dużego miasta do kształcenia orientacji przestrzennej to metoda opracowana pod kierownictwem prof. dr hab. Edwarda Hojana z UAM w Poznaniu, który będzie honorowym gościem spotkania.
Partnerem projektu jest Fundacja ArcelorMittal Poland.
Sosnowiecka sala została opracowana i wykonana przez naukowców z Politechniki Poznańskiej pod kierunkiem dr hab. inż. prof. Franciszka Tomaszewskiego. Pracownia będzie służyła niepełnosprawnym uczniom szkoły z wadami wzroku, słuchu, sprzężeniami oraz dzieciom objętym wczesnym wspomaganiem rozwoju. Aby móc zrozumieć otaczający świat, dziecko musi nauczyć się rozpoznawać jego dźwięki. Dźwięk zawsze jest traktowany jako coś mniej ważnego niż dotyk czy też spostrzeganie wzrokowe, jako zaledwie ich uzupełnienie. Tymczasem dotyk i słuch doskonale się uzupełniają, słuch jest przecież zmysłem dalekosiężnym (telereceptorem), okólnym (odbiera bodźce ze wszystkich stron) i podobnie jak zmysł wzroku odbiera wrażenia w sposób permanentny. Potężna biblioteka dźwięków posłuży do zabawy i nauki.
Dzieci otrzymają zarówno proste sygnały dźwiękowe jak również skomplikowane panoramy dźwiękowe. Po ich zrozumieniu i utrwaleniu łatwiej będzie przejść do nauki funkcjonowania i orientowania się w otaczającej rzeczywistości i przestrzeni. Do tej pory nie stworzono kompleksowej metody wykorzystującej sygnały akustyczne do rewalidacji dzieci z niepełnosprawnością złożoną. Głównym celem projektu jest przekazanie nauczycielom profesjonalnego i kompletnego narzędzia do pracy z dzieckiem ze złożoną niepełnosprawnością, z niedosłuchem oraz niewidomego do nauki percepcji otaczającego świata, a także do nauki orientacji przestrzennej.
zam./kic/