MŚ amatorów w siłowaniu na ręce: 158 medali Polaków w Rumi

Licząca 116 osób reprezentacja Polski zdobyła 158 medali, w tym 63 złote, 53 srebrne i 42 brązowe, w mistrzostwach świata amatorów w siłowaniu na ręce. W Rumi (pomorskie) walczyło ponad 800 zawodniczek i zawodników z 34 krajów.

W mistrzostwach, zakończonych 9 grudnia, rywalizacja odbywała się w kilkunastu kategoriach wagowych i wiekowych, zarówno na prawą jak i lewą rękę, także wśród niepełnosprawnych.

Cztery mistrzowskie tytuły wywalczyła Marlena Wawrzyniak. Zawodniczka Arm Fanatic Sport Grudziądz okazała się najlepsza na prawą oraz lewą rękę, zarówno wśród seniorek jak i mastersów.

Z biało-czerwonych najczęściej na podium stawali juniorzy – 73 razy, z czego 26 na jego najwyższym stopniu. Ponadto zajęli 25 drugich i 22 trzecie lokaty. Z kolei dorobek niepełnosprawnych to 35 krążków (14–13–8).

W Rumi odbył się także tradycyjny turniej zawodowców Złoty Tur World Cup. Kontuzja wyeliminowała z udziału w tych zawodach Wawrzyniak, a pod nieobecność liderki polskiej drużyny najlepiej wypadł Sławomir Malas.

Siłacz z Grudziądza uplasował się na drugich pozycjach w kategorii do 70 kg na prawą i lewą rękę. W finałach musiał uznać wyższość faworyzowanego Litwina Mindaugasa Tarasaitisa. Druga w wadze do 57 kg na prawą rękę była Małgorzata Ostrowska (Spartan Armwrestling Club Strzegom).

Zwieńczeniem imprezy był zorganizowany przez Professional Armwrestling League turniej Vendetta Top 8 w kategorii open na prawą rękę. Eliminacje przeprowadzono w Chinach i Malezji, a finałowe trwające sześć rund walki o konkretne miejsca odbyły się w Rumi.

Triumfował potężny, bo ważący 180 kg Gruzin Lewan Saginaszwili, który w decydującym pojedynku pokonał Rosjanina Witalija Laletina. Polak Aleks Kurdecha po zwycięstwie nad Ukraińcem Rustamem Babajewem zajął siódmą lokatę. (PAP)