Przeciwzapalne działanie kwasów omega 3 może łagodzić objawy depresji
- 18.06.2021
![](https://naszesprawy.eu/wp-content/uploads/2021/06/brain-3168269_1280.png)
Metabolity powstające podczas rozpadu kwasów omega 3 chronią mózg przed szkodliwym działaniem stanu zapalnego i zmniejszają objawy depresji – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Molecular Psychiatry”.
Z dotychczasowych badań wiemy, że u osób cierpiących na depresję występuje wyższy poziom stanu zapalnego. Choć kwasy omega 3 mają właściwości przeciwzapalne i przeciwdepresyjne, dokładny mechanizm ich działania nie był dobrze poznany – piszą autorzy analizy (www.nature.com/articles/s41380-021-01160-8).
Naukowcy z King’s College London, Uniwersytetu w Manchesterze i Chińskiego Uniwersytetu Medycznego badali działanie kwasów omega-3 na ludzkie komórki hipokampa umieszczone w naczyniu laboratoryjnym. Hipokamp jest strukturą mózgu odpowiedzialną za pamięć i uczenie się, a także ma znaczenie w rozwoju depresji. Komórki hipokampa odgrywają istotną rolę w procesie produkcji nowych neuronów.
Połączenie komórek z kwasem eikozapentaenowym (EPA) lub dokozaheksaenowym (DHA) przed ekspozycją na cytokiny prozapalne zapobiegało nasileniu obumierania komórek i spowolnieniu neurogenezy, które następują po kontakcie z cytokinami.
Dalsza analiza wykazała, że w procesie tym kwasy EPA i DHA produkowały mediatory lipidowe, takie jak kwas HEPE, HDHA, EpETE i EpDPA. Wówczas po raz pierwszy zauważono obecność tych kwasów w komórkach hipokampa.
Następnie 22 osoby z zaburzeniami depresyjnymi przez 12 tygodni codziennie przyjmowały 3 gramy EPA lub 1,4 grama DHA. Nasilenie objawów depresji i poziom metabolitów lipidowych we krwi sprawdzano przed rozpoczęciem kuracji i po jej zakończeniu. W obu grupach wzrostowi poziomu metabolitów towarzyszyło złagodzenie objawów depresji (w grupie przyjmującej EPA średnio o 64 proc., a w grupie przyjmującej DHA – 71 proc).
– Wyniki te wskazują, że bioaktywne mediatory lipidowe powstające podczas rozpadu EPA i DHA są mechanizmem, na który ukierunkowana może być terapia antydepresyjna i przeciwzapalna. Musimy jednak upewnić się, czy zaobserwowane działanie będzie miało charakter trwały – podsumowując naukowcy.(PAP)
koc/ agt/, fot. pixabay.com
Data publikacji: 18.06.2021 r.
![](image/sprawa.png)