Obywatelski długi weekend (nie tylko) niepełnosprawnych

Kilka dni temu ruszył przedwyborczy kalendarz. Tym razem wzbogacony o nowe daty ważne dla obywateli RP z niepełnosprawnością. Pierwszą z nich jest 16 sierpnia, czyli ostatni dzień, w którym zainteresowani mogą przedkładać wójtowi (burmistrzowi lub prezydentowi miasta) pisemne propozycje zmian siedzib obwodowych komisji wyborczych - z lokali niedostępnych dla osób z różnymi dysfunkcjami na lokale dostępne.

Przedłożone propozycje zmian lokali wyborczych wójt niezwłocznie umieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej. Może je także przedłożyć radzie gminy, jednak nie ma formalnego obowiązku zastosować się do propozycji, które otrzyma jako organizator wyborów.

Zmian siedzib komisji wyborczych dokonuje się najpóźniej w 45 dniu przed dniem wyborów przypadającym w tym roku 25 sierpnia.

Poseł Marek Plura, który sam pragnie skorzystać z tej możliwości i zaproponować zmianę swojego lokalu wyborczego, apeluje: – Zachęcam wszystkich obywateli z różnego rodzaju niepełnosprawnościami do aktywności obywatelskiej przy wykorzystaniu pakietu zmian w prawie, umożliwiających im prawdziwie demokratyczny udział w wyborach. Jednocześnie apeluję do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast o wsłuchiwanie się w głos tych osób, gdyż nie ma demokracji bez integracji. Często bywa tak, że lokal wyborczy od wielu lat jest w tym samym miejscu, do którego prowadzi np. pół piętra schodów. Tymczasem niepełnosprawni wskazują, że dwie ulice dalej jest lokal bez barier, do którego wjadą na wózku. Ustawa usprawniająca kodeks wyborczy mówi, że termin składania propozycji zmian lokali wyborczych mija na 55 dni przed wyborami, czyli w dniu wolnym od pracy. Z tego powodu chcę stanowczo podkreślić, że termin ten, w ocenie legislatorów sejmowych, pełni jedynie funkcję swoiście instruktażową i nie trzeba go traktować jako ostateczny. Jeżeli organizator wyborów wykaże dobrą wolę i po 15 sierpnia zechce przyjąć uwagi swych współobywateli z niepełnosprawnością, to do 25 sierpnia będzie mógł zmienić siedziby obwodowych komisji wyborczych na bardziej dostępne.

Naprawdę warto – kontynuuje poseł Plura – skorzystać z tej możliwości, ponieważ i tak, zgodnie z nowym prawem, w najbliższych wyborach w każdej gminie co najmniej 1/5 spośród wszystkich lokali wyborczych musi być dostosowana do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością, a od 2015 roku co najmniej 1/3. Mam więc nadzieję, że w najbliższy długi weekend niepełnosprawni Polacy wezmą sprawnie swoje sprawy w swoje ręce i we wtorek, 16 sierpnia, złożą w swoich urzędach propozycje takich lokali wyborczych, w których wreszcie poczują się w pełni godnie potraktowani, jak obywatele naszej wspólnej ojczyzny.
Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również