Wszystko o niepełnosprawnych w Zachodniopomorskiem
Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy poniedziałkowej konferencji zorganizowanej 3 października br. przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Spotkanie zainaugurowało regionalną kampanię społeczną „Wszystko o niepełnosprawnych”. W konferencji uczestniczyli politycy, przedstawiciele samorządu, eksperci, działacze organizacji pozarządowych i instytucji społecznych oraz osoby niepełnosprawne.
Otwarcie konferencji
Dlaczego powinniśmy poznać świat osób niepełnosprawnych? Monika Kuszyńska, była wokalistka zespołu Varius Manx, która od wypadku samochodowego w 2006 roku jeździ na wózku inwalidzkim tak uzasadnia swoje zaangażowanie
w kampanię: – Zrozumiałam, że pełnosprawność jest ulotna. Dlatego tak ważne jest, aby każdy sprawdził jak może dać osobom niepełnosprawnym szansę na normalne życie. Artystka uświetniła konferencję nie tylko udziałem w dyskusji, ale także wzruszającym recitalem.
Recital Moniki Kuszyńskiej
„Czy potrafisz namalować obraz bez użycia rąk? Czy potrafisz przebiec kilometr na jednej nodze? Czy potrafisz kochać bezgranicznie?” Te pytania organizatorzy kampanii kierują do osób pełnosprawnych. Pokazują w ten sposób jak wiele potrafią zrobić osoby niepełnosprawne jeśli tylko da im się szansę. – Musimy skończyć z przedstawianiem osób niepełnosprawnych jako bezbronnych i niesamodzielnych członków społeczeństwa – mówił profesor Zbigniew Korsak, filmoznawca, jeden z prelegentów konferencji. – Ważną rolę w tworzeniu nowego, prawdziwego wizerunku osób niepełnosprawnych mają do odegrania media – dodał. Jako wzór do naśladowania ekspert wskazał Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” organizowany co roku przez Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
Konferencja pokazała także, że niepełnosprawnych mieszkańców województwa zachodniopomorskiego osiągających sukcesy jest wielu. Udział w dyskusji wzięli wybitni zachodniopomorscy sportowcy i trenerzy: Arkadiusz Skrzypiński – mistrz świata w handbike’u, Paulina Woźniak – srebrna medalistka Paraolimpiady w Pekinie, Renata Chilewska – trzykrotna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich oraz Tomasz Kaźmierczak – trener kadry narodowej wioślarzy niepełnosprawnych.
Uczestnicy konferencji
Wszyscy jednogłośnie podpisali się pod słowami Krzysztofa Głombowicza – niepełnosprawnego dziennikarza sportowego prowadzącego konferencję: – Sport daje akceptację i pewność siebie.
Oczywiście ich sukcesy nie byłyby możliwe gdyby nie zachodniopomorski Klub Sportowy Inwalidów „Start”, który dał im szansę rozwoju sportowego.
Nie każdy niepełnosprawny jednak wiąże swoją przyszłość zawodową ze sportem. Okazuje się, że województwo zachodniopomorskie może pochwalić się pierwszym w Polsce zakładem aktywności zawodowej dla osób niepełnosprawnych. – Żadna praca nie wymaga od człowieka, który ją wykonuje pełnej sprawności – trafnie zauważył Przemysław Momot, założyciel i kierownik ZAZ. Zwrócił przy tym uwagę na wciąż zbyt niską wiedzę doradców zawodowych wspierających osoby niepełnosprawne.
Krzysztof Kosiński, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych podkreślił, iż coraz więcej osób niepełnosprawnych chce być aktywna zawodowo, pracodawcy powinni zatem likwidować bariery psychologiczne i techniczne na etapie rekrutacji.
Wystąpienia Olgierda Geblewicza marszałka województwa zachodniopomorskiego
Czym byłoby nasze życie bez rodziny, przyjaciół, partnera życiowego? W sferze miłości i intymności niepełnosprawni mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. – Sądy, lekarze czy urzędnicy nie mają moralnego prawa zabraniać osobom niepełnosprawnym kochać i zakładać rodziny – stanowczo podkreślił profesor Bassam Aouil, psycholog z Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – W społeczeństwie krąży nadal wiele mitów na temat życia intymnego i rodzinnego osób niepełnosprawnych oraz ich odpowiedzialności i zaradności – dodał.
O tym jak okrutne potrafi być polskie prawo poinformowała ostatnia prelegentka konferencji Barbara Szczeglik, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Kołobrzegu. Podała niedawny przykład odebrania praw rodzicielskich upośledzonym umysłowo rodzicom. – Odebrano im tym samym jedyny sens życia oraz motywację do przezwyciężania swojej niepełnosprawności – podsumowała.
Warto zatem, aby każdy z nas zastanowił się co może zrobić aby normalne życie osób niepełnosprawnych było możliwe?
Wskazówką niech będzie hasło kampanii: „Niepełnosprawni dają z siebie wszystko. Daj im tylko szansę.”
AlDe