„No mercy”, czyli rugby na wózkach bez litości

„No mercy", czyli rugby na wózkach bez litości

Trzecia edycja międzynarodowego turnieju rugby na wózkach „Wheelchair Rugby Metro Cup" zostanie rozegrana w dniach 28-30 czerwca br. w hali Arena Ursynów przy ul. Pileckiego 122 w Warszawie.

Weźmie w nim udział osiem drużyn z czołówki światowej: Brazylii, Czech, Niemiec, Polski i po dwie drużyny z Kanady i Wielkiej Brytanii. Turniej jest jednym z etapów przygotowań do walki o kwalifikacje na Mistrzostwa Świata, które w przyszłym roku zostaną rozegrane w Danii.

– Udział polskiej drużyny, to przede wszystkim możliwość sprawdzenia kondycji przed Mistrzostwami Europy i rozpoczęcie przygotowań do Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Naszym celem jest osiągnięcie co najmniej ósmego miejsca w rankingu światowym, co daje nam gwarancję udziału w Paraolimpiadzie. Obecnie jesteśmy na 11. miejscu, a nasze przygotowanie daje nam szansę na wejście do grupy  najlepszych drużyn – powiedział Christoph Werner, trener polskiej drużyny rugby na wózkach, na konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP 25 czerwca.

Rugby na wózkach jest niezwykle dynamiczną i efektowną grą zespołową stworzoną dla osób z tetraplegią (czterokończynowym porażeniem). Zawodnicy poruszają się na bardzo zwrotnych wózkach, które mimo dużego opancerzenia, nic nie tracą na prędkości. Zmagania na boisku nie przypominają gry, w której rywalizują ze sobą osoby z niepełnosprawnością.

– Rugby, to oprócz walki bez litości, sportowej agresji, ale przyjacielskiej, jest sposobem na życie dla tych, którzy choć raz zetknęli się z tym sportem – wyjaśnia Bartosz Zielski, kapitan polskiej reprezentacji w rugby na wózkach.

Tomasz Szawara, szef turnieju, wskazuje drużynę z Kanady jako faworyta turnieju, choć nasze nadzieje na miejsce na podium są bardzo realne. – Podczas sparingów z drużyną Kanady pokonaliśmy ją, więc są szanse na znalezienie sposobu na pokonanie Kanadyjczyków – z optymizmem podkreśla Szwara.

Wszystkie drużyny biorące udział w turnieju wypracowały swój styl walki, który można by utożsamić z temperamentem reprezentowanego kraju. – Brytyjczycy mają zdecydowanie agresywny styl gry, podobnie Kanadyjczycy. Nasza drużyna jest mniej agresywna, ale bardziej zdeterminowana na zwycięstwo – dodaje Bartosz Zielski.

Organizatorami turnieju jest Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych „SSON”, natomiast Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Spółka Metro Warszawskie objęły turniej patronatem głównym.

– Zostałem kiedyś zaproszony na rozgrywki rugby na wózkach i ten sport tak mnie zafascynował, że nie mogło być inaczej, jak objąć patronatem to wydarzenie, z którego jesteśmy dumni – powiedział Jerzy Lejk, prezes Zarządu Spółki Metro Warszawskie.

Organizatorzy zapewniają niezapomniane wrażenia i emocje sportowej rywalizacji bez litości, zapraszają wszystkich, szczególnie tych, którzy nie mieli do czynienia z tą dynamiczną dyscypliną i zachęcają do kibicowania. Wstęp na wszystkie rozgrywki jest bezpłatny. Więcej szczegółów na stronie www.metrocup.sson.pl

Tekst i fot.: Dariusz Opioła

Data publikacji: 26.06.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również