25 mld zł pomocy udzielonej za pośrednictwem ZUS wz. pandemią

W ciągu kilku miesięcy pandemii koronawirusa Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął 6,5 mln wniosków o rozmaite świadczenia pomocowe, udzielając wsparcia na ok. 25 mld zł – poinformowała 9 września w Karpaczu prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

– Np. świadczenie postojowe wypłaciliśmy dla 2,5 mln osób na 5 mld zł. Kluczowym procesem obsługiwanym przez ZUS było także zwolnienie z obowiązku opłacania składek, co objęło przeciętnie ok. 2 mln firm przez trzy miesiące, na 12 mld zł – wyliczała prezes podczas jednej z debat Forum Ekonomicznego.

Jak mówiła Uścińska, obsługa wszystkich wniosków w takiej skali nie byłaby możliwa bez wykorzystania technik cyfrowych. Dotyczy to nie tylko wypłacanych świadczeń, ale także np. obsługi zwolnień chorobowych, których tylko w marcu br. wpłynęło do ZUS – w formie elektronicznej – aż 3,3 mln.

Prezes podkreśliła, że tzw. dodatek solidarnościowy i bon turystyczny to pierwsze projekty obsługiwane przez ZUS w całości elektroniczne, bez wniosków papierowych.

– W przypadku dodatku solidarnościowego, który był pierwszym tak dużym projektem, który realizujemy całkowicie online, wszystko się sprawdziło, ponad 90 proc. wniosków jest weryfikowane prawidłowo. Chcemy działać w myśl zasady: dzisiaj wniosek, jutro świadczenie – mówiła Uścińska, wskazując, że także bon turystyczny jest realizowany w formie cyfrowej.

Prezes oceniła, że istniejąca i rozwijana platforma może być podstawą realizowania kolejnych przedsięwzięć. Obecnie ZUS pracuje nad automatyzacją procesu ustalania uprawnień przy wypłacie świadczeń oraz elektronizacją procesu doręczania dokumentów. – Chcemy wykorzystać doświadczenia z okresu pandemii, rozwijając technologie we współpracy z przedsiębiorcą, z płatnikiem składek – zapewniła prezes.

Z danych ZUS wynika, że sytuacja ekonomiczna w Polsce po pandemii stabilizuje się – w sierpniu w rejestrach Zakładu było 780 tys. płatników składek. – Oznacza to, że po okresie zwolnienia, w lipcu i sierpniu, przedsiębiorcy wrócili do normalnych obowiązków, a nawet mamy kilkadziesiąt tysięcy większą liczbę płatników składek – relacjonowała Uścińska.

Obecnie w rejestrach ZUS jest 15,3 mln ubezpieczonych, co również oznacza stabilizację – różnica wobec lutego br. wynosi 1 proc. W ZUS-ie zarejestrowanych też obecnie 658 tys. cudzoziemców, prawie 28 tys. więcej niż w czerwcu br.

– Oznacza to, że ustabilizowana jest zdolność opłacania składek i funkcjonowania przez przedsiębiorców, stabilna jest także liczba ubezpieczonych, co ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia rynku pracy, bezrobocia – oceniła prezes ZUS. (PAP)

Marek Błoński, fot. ZUS

Data publikacji: 09.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również