26. Bieg po Nowe Życie

Osoby po przeszczepach organów, transplantolodzy, a także popularni aktorzy, piosenkarze, kabareciarze, dziennikarze i sportowcy będą promowali ideę transplantacji podczas 26. Biegu po Nowe Życie, który w sobotę odbędzie się w Wiśle – podał rzecznik imprezy Tomasz Furtak.

Uczestnicy imprezy będą maszerowali z kijami nordic walking po trasie wytyczonej w centrum Wisły. Na starcie stanie ponad 80 czteroosobowych sztafet.

Wśród popularnych osób, które zapowiedziały udział są m.in. aktorzy – Łukasz Konopka, Rafał Mroczek i Olga Łasak, prezenter prognoz pogody Jarosław Kret; sportowcy – lekkoatleci: Angelika Cichocka i Marek Plawgo, wioślarka Agnieszka Kobus-Zawojska, panczenista Zbigniew Bródka, siatkarze – Aleksandra Jagieło, Grzegorz Łomacz, Krzysztof Ignaczak, Piotr Gruszka, a także dziennikarze – Marta Kuligowska, Jerzy Mielewski i Michał Olszański.

Zdaniem dyrektora Biegu Arkadiusza Pilarza „w tym wydarzeniu nie jest ważny wynik sportowy”.
„Liczy się obecność i wsparcie cennej idei” – podkreślił.

Burmistrz Wisły Tomasz Bujok zaznaczył, że „Bieg po Nowe Życie to wydarzenie niosące nadzieję”.

„Serce rośnie, gdy widzi się tyle aktywnych, pełnych życia osób, które dostały szansę dzięki osiągnięciom transplantologii. Uczą się, pracują, mają dzieci. Cieszę się, że możemy ich co roku gościć” – dodał.

Współtwórcą wydarzenia jest Przemysław Saleta, bokser i kickbokser. W 2006 r., gdy jego córka Nicole miała 13 lat, zdiagnozowano u niej chorobę nerek. Dziecko musiało być dializowana. Lekarze nie kryli, że jedyną szansą na powrót do normalnego życia będzie transplantacja nerki. Saleta nie wahał się. Transplantacja odbyła się w grudniu 2007 r.

Sportowiec wówczas od lekarzy, pielęgniarek i koordynatorów transplantacyjnych usłyszał, jak wiele w Polsce jest jeszcze do zrobienia w dziedzinie przeszczepiania narządów. W tamtym czasie w Stanach Zjednoczonych połowa przeszczepień nerek stanowiły transplantacje od żywych dawców. W Polsce było to zaledwie kilka procent. Za mało było także przeszczepień narządów od zmarłych dawców.

„Zacząłem czytać na ten temat, szukać rzetelnych informacji. Stwierdziłem, że do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo, a jeśli mogę się zaangażować w jakieś sensowne działania, to powinienem to zrobić” — wyznał Saleta.

Bieg po Nowe Życie powstał z inicjatywy sportowca oraz Beaty Jurkschat, która zajmuje się promocją projektów społeczno-sportowych. Pierwsza edycja odbyła się w 2011 r. na Kubalonce i w Wiśle. Impreza, która odbywa się także w Warszawie, rokrocznie gromadzi wiele osób po przeszczepach organów, a także popularnych aktorów, piosenkarzy, dziennikarzy i sportowców oraz wybitnych lekarzy.

W przededniu tegorocznego Biegu w Wiśle odbędzie się wydarzenie w formule telewizyjnej „Przy kawie o transplantologii”. Przedstawiciele świata medycyny oraz osoby po transplantacjach będą rozmawiały między innymi o osiągnięciach ostatnich miesięcy.

W piątkowy wieczór odbędzie się także X Gala polskiej transplantologii „Drugie Życie”, podczas której zostaną nagrodzone osoby oraz instytucje, związane – czy to w praktyce, czy promocyjnie – z donacją i transplantacją narządów. (PAP)

szf/ joz/

Data publikacji: 05.05.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również