5 lat Ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami

To już 5 lat odkąd polski parlament uchwalił Ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. To ona gwarantuje prawo do dostępności podmiotów publicznych dla wszystkich użytkowników. Oprócz przestrzeni, obejmuje także usługi publiczne, w tym dostęp do informacji, czy możliwość komunikacji.

Postępowanie skargowe na brak dostępności
Jeśli jakaś bariera utrudnia korzystanie z podmiotu publicznego, możesz złożyć wniosek o zapewnienie dostępności. Jeśli podmiot jej nie zapewni, możesz złożyć skargę na brak dostępności. To właśnie PFRON rozpatruje skargi w zakresie dostępności architektonicznej i informacyjnp – komunikacyjnej.

Do tej pory otrzymaliśmy ponad 100 skarg. prezes Zarządu PFRON wydał 15 nakazów zapewnienia dostępności. To między innymi obowiązek, aby w szpitalu był dostępny tłumacz PJM. Kilka nakazów dotyczy budynków szkół, gdzie przez brak windy, czy dostępnych toalet, uczniowie na wózkach nie mogą uczyć się w szkole na równi z innymi dziećmi. Pojedyncze decyzje dotyczyły równej nawierzchni drogi i sygnalizacji dźwiękowej na przejściach dla pieszych.

To tylko kilka przykładów nakazów, które prezes Zarządu PFRON wydał do tej pory. W części spraw podmioty zapewniły dostępność, dlatego nakaz nie był potrzebny.

Dodatkowe informacje
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak sprawić, aby podmiot publiczny był dla Ciebie dostępny, napisz na adres email: dostepnosc@pfron.org.pl lub zadzwoń na infolinię PFRON 22 581 84 10, numer wewnętrzny 4.

Info: PFRON, fot. freepik.com

Data publikacji: 19.07.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również