„Agata Szaleje na kółkach”, czyli premiera książki dla dzieci o niepełnosprawności

Pierwsza taka na rynku, praktyczna książka dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat o niepełnosprawności jest już dostępna. „Agata szaleje na kółkach” to opowieść Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, po polsku i ukraińsku, dająca inspirację i nadzieję, że osoba na wózku i nie tylko może żyć pełnią życia, być aktywna, mieć pasję, rodzinę, przyjaciół i realizować marzenia. Tytułowa Agata, uważa, że niepełnosprawność w niczym jej nie ogranicza. Przeciwnie, to raczej stan umysłu, niż ciała.

Główną bohaterką książki jest osoba dorosła – niesamowita Agata. Narratorką jest pełnosprawna dziewczynka – siostrzenica Agaty, Zosia. Wszyscy bohaterowie to wyjątkowe osoby, które choć poruszają się na wózkach, są bardzo aktywne, kochają życie i ludzi, na każdym kroku uczą, jak czerpać życie „garściami”.

Agata przełamuje stereotyp osoby na wózku jako zamkniętej w sobie, siedzącej w domu i narzekającej. Dzieci w wieku od 5 do 10 lat, do których adresowana jest książka, mogą poznać jej wyjątkowe przygody i historie oraz wyzwania, jakie wiążą się z niepełnosprawnością ruchową. Oswoić się z różnorodnością, a przede wszystkim dowiedzą się, jak komunikować się z osobami z niepełnosprawnościami (OzN) i dobrze się z nimi bawić.

Agata i pozostali bohaterowie to postacie inspirowane życiem prawdziwych ludzi, poruszających się na wózkach, czyli w-skersów, jak nazywa ich Zosia. Narratorka prowadzi swoja opowieść wesoło i pogodnie. Jest otwartą i ciekawą świata dziewczynką. Zachwyca się i dopytuje o wszystko, bo chce jak najlepiej zrozumieć środowisko OzN.

– Zosia zdobywa wiedzę i buduje własne nawyki społeczne dotyczące tematyki niepełnosprawności. Młody czytelnik na pewno polubi Zosię, jej ciocię Agatę i będzie się dobrze bawić w ich towarzystwie… A za jakiś czas również w towarzystwie kolejnych niesamowitych osób, które nie mogąc robić wszystkiego, tak jak osoby w pełni sprawne, bo robią o wiele więcej – mówi Agata Roczniak, która była inspiracją do wykreowania głównej bohaterki książki.

Agata Roczniak jest osobą jak najbardziej realną. Od 3 roku życia choruje na SMA (rdzeniowy zanik mięśni). Porusza się na wózku od liceum, ale nie traktuje tego jako swojej słabości. Raczej jako swój atut. Zaprzyjaźniła się ze swoimi ograniczeniami. Przełamuje bariery, by realizować siebie. Jest absolwentką finansów i bankowości oraz filozofii i psychologii. Od 25 lat aktywna zawodowo, najpierw jako modelka na wózku, obecnie jako prezeska Fundacji Diversum. Inspiruje do zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnościami. Prywatnie jest spełniającą się kobietą, żoną i mamą.

– Książka wydana przez Fundację Diversum to pierwsza, inauguracyjna pozycja wydawnicza. Rozpoczyna cały cykl publikacji o ludziach, którzy – mimo różnych niepełnosprawności – żyją pełnią życia. Wydajemy ją w dwóch językach, bo chcemy włączyć w edukację najmłodszych uchodźców z Ukrainy. Niestety wojna przyczynia się do zwiększania liczby OzN. Naszym celem jest więc nie tylko integracja dziecięcych środowisk sprawnych i OzN, a także dzieci polskich i ukraińskich – dodaje Agata Roczniak.

Książka ma formę inspiracyjno-edukacyjną. Dzieci najlepiej przyswajają wiedzę poprzez poznawanie przygód różnych bohaterów, potrafią wtedy lepiej wyobrazić sobie i zrozumieć, jak mogą się czuć osoby z niepełnosprawnością. Autorka książki pomaga zrozumieć, że aby się cieszyć życiem nie trzeba mieć sprawnych nóg czy rąk, sprawnego ciała, bo najważniejsze jest to, co „nosimy” w głowie. Czytelnik zwiedza razem z nami m.in. góry, basen, szkołę Agaty. Zosia dzieli się z dziećmi wiedzą techniczną z zakresu bezpieczeństwa, by spotkana osoba z niepełnosprawnością  i równocześnie osoba, która ją spotyka, czuły się komfortowo. By mogły nawiązać dobrą relację i po prostu nie bały się kontaktu.

Pierwszy nakład książki jest przeznaczony do bezpłatnej dystrybucji wśród dzieci uczestniczących w warsztatach jako dodatkowy element utrwalający pozyskaną wiedzę. Umożliwi im w domu omówienie tematów niepełnosprawności z rodzicami i opiekunami.

Na konferencji prasowej

Na konferencji prasowej

Fundacja Diversum prowadzi m.in. warsztaty edukacyjne w zakresie różnorodności, z uwzględnieniem niepełnosprawności ruchowej, przyjaznej komunikacji z osobami ze szczególnymi potrzebami oraz sposobów pomagania, wzmacniania wartości takich jak empatia, szacunek i akceptacja.

Projekt: Książeczka edukacyjno-przygodowa o niepełnosprawności pt. “Agata szaleje na kółkach”.

  • Grupa docelowa polskie i ukraińskie dzieci w wieku 5-10 lat
  • Wydawca Fundacja Diversum
  • Wydanie papierowe polskie i ukraińskie
  • Dostępność e-książeczka dostosowana do osób z wadą wzroku (osoby niedowidzące/osoby niewidome) w wersji PL
  • Partner Strategiczny wydania: BNP Paribas Bank Polska S. A.
  • wydanie 15 września 2022

Do współpracy nad wydaniem książki zostały zaproszone doświadczone osobistości, m.in:

  • autorka wielu poczytnych książek dla dzieci, wielokrotnie wyróżniana za najlepsze książki dla dzieci, Małgorzata Strękowska-Zaremba;
  • znany rysownik, grafik i ilustrator Andrzej Tylkowski;
  • znana i ceniona doktor psychologii, wykładowczyni na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka (w latach 2008–2018) i Komitetu Ochrony Praw Dziecka, doradczyni rodziców i nauczycieli, Aleksandra Piotrowska;
  • niezwykle wrażliwy i doceniany profesor doktor habilitowany, specjalista pediatrii, neonatologii, genetyki klinicznej i pediatrii metabolicznej, Robert Śmigiel.

Patronat Honorowy:               Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek

Patronat Honorowy:               Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk

Fragment książki (wstęp Zosi):

Hej! To ja, Zosia! Opowiem wam o mojej cioci Agacie i o jej znajomych. 

Dlaczego o nich? Bo są niesamowici! Odlotowi! Ekstra! Zawsze uśmiechnięci i pełni pomysłów. Mają więcej przygód niż Avengersi! Serio, nie ściemniam. Tacy z nich w-skersi! Nie wiecie, co to znaczy?

Jeden ze znajomych cioci wymyślił to słowo – oznacza ludzi poruszających się na wózkach. Agata jest właśnie w-skerką. Ma zbyt mało siły w mięśniach, by samodzielnie chodzić.

Pomyślicie pewnie, że jak ktoś nie jest w pełni sprawny, to nie może mieć przygód? Siedzi w domu smutny i tylko narzeka? To zupełnie nie tak.  Ani Agacie, ani innym osobom z niepełnosprawnościami, o których wam opowiem, wózek nie przeszkadza cieszyć się życiem. Są przykładem dla wielu ludzi. Dla mnie też. Chciałabym mieć tyle uporu i odwagi, co oni.

Nie wierzycie mi? No to posłuchajcie: Wszyscy mają marzenia, prawda? I ci sprawni, i osoby z niepełnosprawnościami, czyli takie, które potrzebują specjalnych urządzeń, żeby się przemieścić, albo nie widzą, albo nie słyszą. Jednak nie wszyscy swoje marzenia realizują.  A Agata i jej podobni co wymyślą, to wprowadzają w czyn! Jak to możliwe? Zaraz się przekonacie.

Info i fot. Fundacja Diversum

Data publikacji: 07.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również