Wielkie idee rodzą się z potrzeby urzeczywistniania dobra. Lodołamacze 2022 rozdane

Konkurs Lodołamacze to inicjatywa, której ideą jest kruszenie stereotypów, uprzedzeń, a przede wszystkim lodów obojętności na los osób z niepełnosprawnością, głównie na rynku pracy. 6 października poznaliśmy laureatów XVII edycji konkursu.

Co ich wyróżnia? Doświadczenie, fachowość, tradycja, osiągnięty sukces, ale przede wszystkich wrażliwość społeczna, która przekłada się na odpowiedzialne zatrudnianie osób niepełnosprawnych. To są cechy, które wyróżniają tegorocznych laureatów XVII edycji Konkursu Lodołamacze. Gala finałowa, na której wręczono statuetki i medale odbyła się 6 października w Zamku Królewskim w Warszawie.

– Podczas dzisiejszej XVII edycji Konkursu możemy śmiało powiedzieć, że słowo „Lodołamacz” nabrało nowego, jeszcze bardziej pozytywnego i ciepłego znaczenia – powiedział otwierając uroczystość Jan Zając, prezes Zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, jednego z organizatorów Konkursu – Lodołamacz – osoba, firma czy instytucja – to wzór do naśladowania i przewodnik po etycznym i wrażliwym społecznie biznesie. Lodołamacz to pracodawca, który angażuje się w rozwiązywanie problemów osób z niepełnosprawnościami. Dzisiaj z dumą mogę powiedzieć, że mamy w Polsce całą armadę Lodołamaczy, która zmienia postrzeganie osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. Znajdują w osobach z niepełnosprawnościami partnerów w biznesie, a w szczególności dobrych i zaangażowanych pracowników.

Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazły się firmy z całego kraju. Łączy ich jedno, zatrudniają i są wrażliwi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Uczestnicząca w gali minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wręczyła statuetki w kategorii rehabilitacja społeczno-zawodowa. Podkreśliła, że nagrodzeni w konkursie to ludzie, firmy, instytucje i organizacje, które „przełamują lód stereotypów i różnego rodzaju uprzedzeń”.

– To pracodawcy, którzy dają pracownikom z niepełnosprawnościami szansę – bo wiedzą, że w odpowiednich warunkach ich potencjał będzie bardzo cenny, a oni sami będą wspaniałymi, zaangażowanymi pracownikami – wskazała minister rodziny .- To nie osoby z niepełnosprawnościami nie pasują do otaczającej nas rzeczywistości – to rzeczywistość nie zawsze jest dostosowana i dostępna dla wszystkich – dodała.

– My tu dziś spotykamy się przede wszystkim z przedsiębiorcami, pracodawcami którzy są wyjątkowo wrażliwi społecznie – wskazała minister Maląg. Jak zauważyła, z roku na rok rząd stara się zwiększać środki przekazywane na wsparcie dla przedsiębiorców, na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. – Również teraz, na rok 2023. Za moment będziemy procedować ustawę /…/, byśmy do 1 stycznia 2023 roku mieli jednoznacznie określone zmiany w ustawie o rehabilitacji, które zapewnią większe finansowanie – podkreśliła.

Głos podczas uroczystości zabrała również prezes ZUS Gertruda Uścińska, która przewodniczyła tegorocznej kapitule konkursu. Mówiła m.in. o tym, że celem przedsięwzięcia jest dbanie o równe traktowanie w szeroko rozumianych warunkach pracy, wszystkich osób. Podkreślała również potrzebę przypominania o roli społecznej odpowiedzialności biznesu.

W wydarzeniu uczestniczyła także wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. – Po raz kolejny nagradzamy wrażliwych społecznie pracodawców, którzy w szczególny sposób dbają o osoby z niepełnosprawnościami. Tym samym pokazują, że możliwe jest ich pełne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym. Wszyscy niezależnie od stopnia swojej sprawności możemy pracować, podróżować i spędzać wolny czas– powiedziała podczas gali finałowej konkursu.

Konkurs Lodołamacze przez wszystkie lata pozwolił na docenienie dziesiątek firm, osób i instytucji. Stał się marką, a jego statuetka  symbolem otwartości, i zaangażowania w problemy osób z niepełnosprawnościami.

Tytułem Lodołamacza wyróżniani są pracodawcy otwarci na potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami, których przedsiębiorstwa dały szansę swoim pracownikom na pracę i rozwój. W ich firmach osoba z niepełnosprawnością jest pełnoprawnym pracownikiem zaangażowanym we wspólne budowanie sukcesu firmy.

– Cieszą wszystkie inicjatywy, które zmierzają do zapewnienia kompleksowej dostępności przestrzeni publicznej. Konkurs Lodołamacze jest ważnym przykładem działalności budującej kulturę otwartości, zrozumienia, empatii i wzajemnego szacunku – podkreśliła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dziennikarzem bez barier został Tomasz Wolny, znany i lubiany dziennikarz prowadzący program „Pytanie na Śniadanie” oraz „Panorama”. Tomasz Wolny znany jest ze swojej działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, szczególnie bliskie są mu osoby z Zespołem Downa, które nazywa swoją ferajną.

Lodołamacza Specjalnego otrzymał Marek Kamiński, za stworzenie aplikacji LifePlan App wspomagającej walkę z depresją u dzieci i młodzieży.

Super Lodołamacz trafił do twórców filmu „Sonata”, za pokazanie poruszającej, autentycznej historii muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Film pokazuje niesamowitą, okupioną wielkim wysiłkiem i walką, drogę do osiągniecia niemożliwego.

Wyróżnienie otrzymała Kampania Breastfit. Kobiecy Biust. Męska Sprawa, której organizatorem jest Fundacja Onkocafe-Razem Lepiej, przy wsparciu Firmy Novartis. Każdego roku polscy sportowcy biorą udział w sesji zdjęciowej do wyjątkowego kalendarza. Dochód ze sprzedaży kalendarza przeznaczony jest na pomoc kobietom z zaawansowanym rakiem piersi, aby mogły normalnie funkcjonować, pracować i uczestniczyć w życiu społecznym.

Uroczystość prowadziła Agata Konarska. Gali towarzyszyła również część artystyczna. Wystąpił Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego, Basia Giewont, Zespół UnMute oraz Natalia Kukulska.

Lista laureatów Ogólnopolskiej XVII edycji Konkursu Lodołamacze 2022.
Kategoria Zakład Pracy Chronionej
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje:
Naprzód Hospital sp. z.o.o., ul. Traktorowa 126, 91-204 Łódź
II miejsce:
Przedsiębiorstwo SIMET Spółka Akcyjna, Jelenia Góra, ul. Jana Pawła II 33
III miejsce: Nie przyznano

Kategoria Otwarty Rynek
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje:
Spółdzielnia Socjalna ,,MULTISERVICE”, ul. Pułaskiego 12, 42-300 Myszków
II miejsce:
RST ROZTOCZE Sp. z o.o., ul. Zamojska 42A, 22-600 Tomaszów Lubelski
III miejsce:
ABC Service, 53-614 Wrocław, ul. Bolesławiecka 15

Kategoria Instytucja
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje:
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie, ul: Rostocka 125, 71-771 Szczecin
II miejsce:
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, ul. Kossutha 11 , 40-844 Katowice
III miejsce:
Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, 45-724 Opole, ul. Karola Szymanowskiego 1

Kategoria Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje:
Zakład Aktywności Zawodowej z Giżycka, Aleja 1 Maja 30, 11-500 Giżycko
II miejsce:
Warsztat Terapii Zajęciowej im. św. Józefa w Oleszycach prowadzony przez Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” w Lubaczowie, ul. Zielona 1, 37-630 Oleszyce
III miejsce:
Zakład Aktywności Zawodowej PSONI w Dzierżoniowie, 58-200 Dzierżoniów, ul: Parkowa 4i

Kategoria Przyjazna Przestrzeń – Dostępność Cyfrowa
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje:
Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, 50-383 Wrocław, ul. F. Fryderyka Joliot-Curie 14
Wyróżnienie:
Dworzec Autobusowy w Kielcach zarządzany przez Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, ul. Głowackiego, 425-368 Kielce

Kategoria Zdrowa Firma
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje: nie przyznano
Wyróżnienie:
Michelin Polska sp. z o.o., ul. Leonharda 9, 10-454 Olsztyn

Kategoria Dziennikarz bez Barier
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2022 otrzymuje:
Tomasz Wolny – TVP
Wyróżnienie: Piotr Grela

SUPER LODOŁAMACZ 2022
Twórcy filmu „SONATA”
Wyróżnienie:
Kampania „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” której Organizatorem jest Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej

LODOŁAMACZ SPECJALNY 2022
Marek Kamiński

Organizatorem konkursu Lodołamacze jest Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Zobacz galerię…

Info: FAZON, gov.pl, oprac. rhr/, fot. FAZON, Piotr Bławicki

Data publikacji: 07.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również