Akcja charytatywna podlaskich przedsiębiorców na rzecz niepełnosprawnych dzieci

Akcja charytatywna podlaskich przedsiębiorców na rzecz niepełnosprawnych dzieci

Na rzecz niepełnosprawnych dzieci odbędzie się w tym roku świąteczna akcja charytatywna organizowana od kilku lat przez podlaskich przedsiębiorców. Będzie m.in. spotkanie z mikołajem z Rovaniemi, który 2 grudnia przyjedzie do Białegostoku.

Akcję „Przedsiębiorcy dzieciom” organizuje w Białymstoku od sześciu lat Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego (PFRR).

Jak mówił na konferencji prasowej 22 listopada prezes PFRR Andrzej Parafiniuk, który jest jednocześnie honorowym konsulem Republiki Finlandii w Białymstoku, co roku fundacja stara się zaangażować podlaskich przedsiębiorców do pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom.

– W tym roku dziećmi, na które chcemy społeczeństwu zwrócić uwagę są dzieci niepełnosprawne – mówił Parafiniuk i dodał, że to dzieci zarówno z niepełnosprawnością ruchową, umysłową, jak też z wadami np. słuchu. Powiedział, że dzieci te często nie mają możliwości wyjścia z domu, a dzięki takim akcjom jest okazja do pokazania ich problemów i potrzeb.

Parfieniuk mówił, że dla dzieci odbędzie się specjalne przedstawienie w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Tam spotkają się z mikołajem z Rovaniemi, otrzymają też prezenty. Parfieniuk dodał, że starają się, aby każda świąteczna paczka zawierała to, co dane dziecko lubi. Co roku przygotowywanych jest około tysiąca takich paczek. Mówił też, że ma nadzieję, że w tym roku dla jednego czy dwóch ośrodków zajmujących się niepełnosprawnymi dziećmi uda się ufundować sprzęt do rehabilitacji. Parafiniuk zachęcał też przedsiębiorców do przyłączenia się do akcji, bo – jak mówił – potrzeby są ogromne.

Elementem akcji jest też spotkanie z mikołajem na Rynku Kościuszki, które organizowane jest wspólnie z miastem Białystok. Prezydent Tadeusz Truskolaski mówił na konferencji prasowej, że mikołaj przyjedzie do miasta po raz szósty, a jego wizyta będzie połączona z zapaleniem światełek na miejskiej choince i iluminacji świątecznych w całym mieście.

Na Rynku Kościuszki stanie naturalna choinka. Tam też będzie ustawiona scena, na której w dniu wizyty mikołaja, 2 grudnia, będą występować lokalne zespoły. Truskolaski mówił, że mieszkańcy będą mogli wspólnie śpiewać kolędy, a dzieci zadać pytanie mikołajowi. Impreza zacznie się o godz. 16.30, a wizyta mikołaja przewidziana jest na godz. 18.00. Impreza co roku przyciąga tłumy białostoczan. W ubiegłym roku – według danych organizatorów – na Rynku zebrało się 10 tys. osób.

– Dobra atmosfera dla dobrych uczuć – tak o spotkaniu na Rynku Kościuszki powiedział Parfieniuk.

Mikołaj podczas swojej wizyty w mieście odwiedzi też dzieci w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku i podopiecznych innych fundacji opiekujących się potrzebującymi dziećmi.

Parafiniuk mówił, że spotkanie z mikołajem jest „tylko namiastką” współpracy z Finlandią. Jej trzon stanowią działania w w dziedzinie gospodarczej, zwłaszcza współpraca przedsiębiorców. Mówił też, że trwają prace nad zawarciem umowy partnerskiej Białegostoku z Tampere, które – jak dodał – jest najbardziej zbliżone do specyfiki Białegostoku.

W ocenie Truskolaskiego współpraca z Finlandią jest bardzo dobra. Trwa od 1997 roku, kiedy był realizowany wspólny projekt z jednym z tamtejszych miast. Mówił, że sama obecność konsula honorowego w Białymstoku świadczy o chęci współpracy. (PAP)

Sylwia Wieczeryńska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 23.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również