Akcja „Sensorycznie i na serio 4.0” dedykowana osobom niesłyszącym

Osobom niesłyszącym dedykowana jest tegoroczna akcja „Sensorycznie i na serio 4.0”, która rozpocznie się 18 października w Krakowie. Wydarzenie skupia się na rozwiązaniach – głównie technologicznych – mogących ułatwić życie osobom ze szczególnymi potrzebami.

Pomysłodawczyni i współorganizatorka akcji Magdalena Dydyszko zaznaczyła we wtorek, że cykl „Sensorycznie i na serio” przybliża aspekty życia osób z niepełnosprawnościami – w tym roku ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niesłyszących. „Poznamy bariery z jakimi się zmagają i możliwości z jakich – dzięki nowym technologiom – mogą już korzystać” – zapowiedziała.

Według niej ideą akcji jest stworzenie inkluzywnej przestrzeni, w której pełnosprawni będą mogli spotkać osoby ze szczególnymi potrzebami. „Tegoroczna edycja kampanii udowodni, że dzięki nowym technologiom znoszenie ograniczeń jest możliwe w wielu dziedzinach życia” – wskazała pomysłodawczyni.

Wydarzenie rozpocznie 18 października branżowa konferencja „Dostępny gaming” na temat dostępności gier komputerowych dla graczy z niepełnosprawnościami. W przestrzeni konferencji będą stanowiska z symulatorami, VR-em, haptyką, eyetrackingiem, sprzętem prezentującym bariery związane ze starością. Udział w konferencji jest całkowicie bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

19 i 20 października odbędzie się ogólnopolski hackathon skupiający się na dostępności rozrywki wirtualnej i multimedialnej. Do wygrania organizatorzy przewidzieli 12 tys. zł.

„Spodziewamy się szerokiego wachlarza proponowanych rozwiązań, gdyż gry to medium niezwykle różnorodne. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i realne potrzeby odbiorców. Jako organizatorzy nie stawiamy zatem wyraźnych granic. Zapraszamy zespoły, które chcą zaprezentować nową grę dla osób z konkretnym rodzajem niepełnosprawności, zaprojektować uniwersalny interfejs, aplikację VR o zwiększonej dostępności, czy fizyczny manipulator zastępujący myszkę lub klawiaturę” – powiedział Piotr Kowalski, członek zarządu fundacji Per Aspera, organizatora wydarzenia.

Według niego od 24 do 26 października w pasażu Galerii Krakowskiej, która jest współorganizatorem kampanii, odbędzie się jej kluczowe wydarzenie – Dni Dostępności. Na 14 stanowiskach odwiedzający doświadczą nowych bodźców i poznają nowoczesne technologie wspierające osoby z niepełnosprawnościami.

„Zaprezentujemy m.in. stanowiska do odsłuchu koncertów ambisonicznych za pomocą zbroi haptycznej, która zamienia dźwięk w dotyk oraz przestrzenne nagrania binauralne, dające wyobrażenie o sposobie postrzegania świata przez osoby niewidome” – zapowiedział Kowalski. (PAP)

rgr/ agz/

Data publikacji: 15.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również