Alimenty dla osób niepełnosprawnych – bezterminowo?

Alimenty dla osób niepełnosprawnych – bezterminowo?

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zmieny w prawie dotyczącym osób z niepełnosprawnością, które ukończyły 25 lat. Ma nie być już automatycznego wygaszania obowiązku alimentacyjnego.

Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości zapewnia, że projekt zmian w kodeksie rodzinnym jeszcze w styczniu trafi na Radę Ministrów. Zawiera on również wiele innych propozycji, dlatego prawnicy są podzieleni – jedni chwalą planowane zmiany, inni – m.in. sędziowie – nie wierzą w skuteczność mediacji w takich sprawach.

Zmiany w kodeksie rodzinnym od początku wzbudzały kontrowersje. W lipcu resort sprawiedliwości upublicznił projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zakłada on m.in., że rozwód małżonków posiadających małoletnie dzieci rozpocznie postępowanie informacyjne i nieobowiązkowe mediacje rodzinne. Wprowadza też alimenty natychmiastowe oraz kary grzywny i ograniczenia wolności za utrudniania kontaktów z dzieckiem. W projekcie zapisano, że obowiązek alimentacyjny będzie wygasał z chwilą ukończenie przez dziecko 25. roku życia.

Niepełnosprawność – obowiązek alimentacyjny nie wygaśnie

Główną zmianą wprowadzoną podczas prac nad projektem jest rozszerzenie wyjątku dotyczącego wygaszania obowiązku alimentacyjnego. W pierwszej wersji automatyzmu miało nie być – w przypadku osób, ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które skończyły 25 lat. Ostatecznie objęto nim dorosłe dzieci z każdą orzeczoną niepełnosprawnością.

W mocy pozostają dotychczasowe zasady dotyczące alimentów. Rodzic zobowiązany do alimentacji, będzie mógł wystąpić do sądu z wnioskiem o wygaszenie tego obowiązku i sąd podejmie w tym zakresie decyzję.

Oprac. IKa, grafika: pixabay.com
Data publikacji: 17.01.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również