Apel do rektorów uczelni medycznych ws. wolontariatu studentów i COVID-19
- 13.03.2020
Wojciech Maksymowicz
Wiceminister nauki Wojciech Maksymowicz zaapelował do rektorów uczelni medycznych ws. wsparcia działań służb sanitarno-epidemiologicznych przez starszych studentów kierunków: lekarskiego, farmacji, analityki medycznej, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego. Apel dotyczy zagrożenia koronawirusem w naszym kraju.
List do rektorów uczelni medycznych w sprawie wolontariatu został opublikowany 12 marca na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Apel ma związek z sytuacją epidemiologiczną na terenie Polski i z szybko przyrastającą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
„W mojej ocenie istnieje możliwość wsparcia przez studentów kierunków medycznych, na zasadzie wolontariatu, działań służb sanitarno-epidemiologicznych w walce z koronawirusem” – napisał w liście do rektorów wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz.
„W związku z tym zwracam się do Państwa Rektorów o poinformowanie studentów ostatnich lat studiów kierunków: lekarskiego, farmacji, analityki medycznej, pielęgniarstwa oraz ratownictwa medycznego o możliwości wsparcia przez nich działań właściwych służb sanitarno-epidemiologicznych. Studenci ci są już bowiem przygotowani do podjęcia działań wspierających, np. w wywiadzie epidemiologicznym, który jest prowadzony przez telefon i pozwala zebrać informacje od chorego” – apeluje wiceminister nauki.
Prof. Maksymowicz poprosił też rektorów uczelni medycznych o wyznaczenie osób do koordynacji tego działania w ich uczelniach. Studenci wyrażający wolę udzielenia takiej pomocy powinni drogą elektroniczną poinformować o tym swoją uczelnię, a ta następnie – przekazać dane kontaktowe tych studentów właściwym służbom sanitarno-epidemiologicznym.
O dyspozycyjność studentów medycznych wobec wojewodów lub inspektorów sanitarnych w związku z koronawirusem Maksymowicz zaapelował już 11 marca, podczas konferencji po posiedzeniu powołanego w resorcie nauki specjalnego zespołu ds. koronawirusa.
zan/
PAP – Nauka w Polsce, fot. MNiSW
Data publikacji: 13.03.2020 r.