Apel PION o zahamowanie spadku zatrudnienia osób ze schorzeniami szczególnymi

Platforma Integracji Osób Niepełnosprawnych PION 17 marca skierowała do premiera Mateusza Morwieckiego, minister Jadwigi Emilewicz, minister Marleny Maląg, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawła Wdówika oraz prezesa zarządu PFRON Krzysztofa Michałkiewicza APEL o pilną interwencję mającą na celu zahamowanie dramatycznego spadku zatrudnienia osób niewidomych, chorujących psychicznie, niepełnosprawnych intelektualnie, z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, z epilepsją w stopniu umiarkowanym oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Szanowny Panie Premierze, Szanowne Panie Minister, Szanowny Panie Ministrze, Szanowny Panie Prezesie,

APEL

Członkowie  Platformy Integracji Osób Niepełnosprawnych – pracodawcy, przedstawiciele wszystkich form zatrudnienia chronionego i otwartego rynku pracy oraz organizacji pozarządowych osób niepełnosprawnych zwracają się z APELEM o pilną interwencję mającą na celu zahamowanie dramatycznego spadku zatrudnienia osób niewidomych, chorujących psychicznie, niepełnosprawnych intelektualnie, z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, z epilepsją w stopniu umiarkowanym oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

W ciągu ostatnich dwóch lat (co potwierdzają dane Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), rynek zatrudnienia został pozbawiony ponad 18 tysięcy miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, z czego blisko 5 tysięcy dotyczy właśnie wskazanej wyżej grupy osób.

Tę sytuację „kurczenia się” rynku pracy osób niewidomych, chorujących psychicznie, niepełnosprawnych intelektualnie, z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, z epilepsją w stopniu umiarkowanym oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, dramatycznie pogłębia obecny kryzys.

Rząd obmyśla i przedstawia kolejne rozwiązania ograniczania negatywnych skutków zagrożenia epidemicznego, zdając się niestety zapominać o tej grupie pracowników i ich pracodawców, którzy od lat (z powodu zamrożenia w 2014 roku waloryzacji dofinansowań  podwyższonych kosztów zatrudniania tych osób) zmagają się z rosnącymi kosztami płacy i powstającą w budżetach przedsiębiorstw, niemożliwą do sfinansowania, „dziurą”.

Rynek pracy osób niewidomych, chorujących psychicznie, niepełnosprawnych intelektualnie, z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, z epilepsją w stopniu umiarkowanym oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności stoi na skraju przepaści.

Dla w/w grypy pracowników konieczne są natychmiastowe działania  zaradcze:

podniesienie wypłacanej przez PFRON kwoty dofinansowania do ich wynagrodzeń rekompensującej podwyższone koszty zatrudniania – środki na ten cel są już zarezerwowane w budżecie PFRON, pokrywanie w całości przez ZUS wynagrodzenia chorobowego pracownika, w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, począwszy od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego.

Wprowadzenie proponowanych działań zaradczych uchroni to środowisko przed nieuchronnie zbliżającą się katastrofą, która doprowadzi do utraty miejsc pracy przez tysiące osób niepełnosprawnych.

Z wyrazami szacunku

Prezes Zarządu
dr Marek Łukomski

Data publikacji: 18.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również