AudioMovie – najbardziej innowacyjny produkt i technologia przyszłości

AudioMovie - najbardziej innowacyjny produkt i technologia przyszłości

Aplikacja AudioMovie otrzymała wyróżnienie w kategorii produkt przyszłości jednostki naukowej oraz dwie nagrody specjalne: ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz dla produktu z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych, w konkursie Polski Produkt Przyszłości organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

AudioMovie to aplikacja na telefon do obsługi audiodeskrypcji i audionapisów Jej pomysłodawczynią jest dr Anna Jankowska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do korzystania z aplikacji AudioMovie jest potrzebny jedynie smartfon i słuchawki.

Aplikacja dla niedowidzących stworzona na Uniwersytecie Jagiellońskim to Polski Produkt Przyszłości. Nowatorskie narzędzie umożliwia odtwarzanie na smartfonach alternatywnych ścieżek lektorskich w kinie lub telewizji. Podczas seansu użytkownicy mogą słuchać audiodeskrypcji, wersji lektorskiej lub dubbingu w dowolnym języku.
Zyskają nie tylko osoby z dysfunkcją wzroku czy słuchu, ale także te, które unikają kina ponieważ nie nadążają z czytaniem napisów. To zarówno osoby starsze, jak i osoby z niepełnosprawnością intelektualną, dysleksją czy stwardnieniem rozsianym oraz obcokrajowcy.

Projekt został zrealizowany w ramach programu Innowacje Społeczne finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przez konsorcjum naukowe, w którego skład weszli: Uniwersytet Jagielloński, Fundacja Siódmy Zmysł, Instytut Technik Innowacyjnych, Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”, Centrum Transferu Technologii EMAG Sp. z o .o oraz Kino Pod Baranami w Krakowie.

Oprac. IKa
Data publikacji: 18.02.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również