Autyzm 400 000

Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. WHO) autyzm występuje w naszym kraju u 1 na 100 osób. W USA już 1 na 54 dzieci ma autyzm.

To oznacza, że w Polsce żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Ale tu liczby się nie kończą, bo oprócz osób ze spektrum są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że tych, których autyzm dotyczy,
może być nawet 3 mln.
Dlatego tegorocznej edycji kampanii „Polska na niebiesko” przyświeca hasło „Autyzm. 400 000” a jej zadaniem jest podnoszenie świadomości autyzmu i zwiększanie akceptacji dla osób ze spektrum w społeczeństwie.

W tym roku to podwójne wyzwanie
Niezamierzenie przekaz kampanii wzmocniła trwająca na świecie pandemia koronawirusa. Nie tylko zmieniła jej przebieg, który zakładał m.in. szereg wydarzeń organizowanych z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Dla rodzica dziecka z autyzmem wyzwaniem jest wprowadzenie surowych rygorów, z którymi my sami miewamy problem. Jak wytłumaczyć dziecku, że teraz będziemy częściej myć ręce? Jak zmienić rutynę dnia? Jak prowadzić zdalnie terapię? To tylko niektóre z pytań, które zadają sobie teraz rodziny. Teraz nasze dzieci bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wsparcia. Fundacja działa i realizuje cele dla społeczności osób z autyzmem, choć w zmodyfikowanej, internetowej formie.

Mecwaldowski, Dereszowska, Bohosiewicz
Twarzą i ambasadorem kampanii został Wojciech Mecwaldowski, odtwórca roli Tomka z autyzmem w filmie pt. „Dziewczyna z szafy”. W akcję budowania solidarności z osobami z autyzmem włączyły się również: Sonia Bohosiewicz, Marta Żmuda-Trzebiatowska i Anna Dereszowska.

Głównym narzędziem kampanii jest spot, w którym pokazaliśmy odbiór świata przez osoby z autyzmem i jednocześnie reakcję otoczenia na nie.
Jak się okazuje, wiele ludzi często nie wie, że są świadkami reakcji typowych dla osób z autyzmem, przez co postrzegają takie zachowania jako oderwane od rzeczywistości, niezrozumiałe, niewygodne.
Zrozumienie i poznanie świata autyzmu, akcentowane jest prostymi, ale znaczącymi hasłami, które pojawiają się w kampanii: Poznaj. Zrozum. Pomóż. Wierzymy, że edukowanie – także przez prawdziwe historie – pozwoli przybliżyć społeczeństwu temat autyzmu, a tym samym tworzyć lepszy świat dla osób ze spektrum. Bo nie wystarczy wiedzieć tylko, że autyzm jest, ale zrozumieć także, czym jest i być gotowym pomóc.

Poznaj, zrozum, pomóż

Na stronie kampanii www.polskananiebiesko.pl można poznać historie osób z autyzmem, zrozumieć, czym autyzm jest, przekazać dobre słowo, a także wesprzeć finansowo Fundację JiM. Środki pozyskane dzięki kampanii w całości zostaną przeznaczone na terapię i pomoc dla osób z autyzmem. Symbolicznym momentem kampanii jest właśnie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W planach Fundacji jest m.in. podświetlenie budynków w Polsce na niebiesko – jest to kolor solidarności z osobami z autyzmem. Akcja toczy się już także w social mediach – zachęcamy wszystkich do włączenia się w nią 2 kwietnia i umieszczenia na Instagramie i/lub FB swoich zdjęć z hasztagiem #Autyzm400000 lub #PolskaNaNiebiesko.

Tomasz Michałowicz
prezes Fundacji JiM

O Fundacji
Fundacja JiM tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Walczy o dostęp do bezpłatnej diagnozy i terapii autyzmu. Wspiera tysiące rodziców umożliwiając im finansowanie terapii, interweniując w ich sprawach i dostarczając rzetelnej wiedzy. Buduje akceptację dla osób z autyzmem, szczególnie w dorocznej akcji Polska na Niebiesko, która dociera do milionów osób. Zabiega o bezpieczną dorosłość dla wszystkich osób ze spektrum.
Fundacja JiM jest organizatorem – gospodarzem Kongresu Autism-Europe, który odbędzie się w Krakowie w 2022 r.

Data publikacji: 02.04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również