Bon turystyczny nie dla rencistów, do rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi trafi 437 mln zł

Najpierw sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, na posiedzeniu 14 lipca, dzień później również Wysoka Izba odrzuciły poprawkę Senatu przyznającą prawo do Polskiego Bonu Turystycznego nie tylko dzieciom, ale także rencistom i emerytom.

16 lipca wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy poinformował, że do rodzin posiadających dzieci z niepełnosprawnościami trafi 437 mln zł; resort szacuje, że objętych nim zostanie ok. 300 tys. dzieci z niepełnosprawnością.

Podczas sesji pytań bieżących w Sejmie oświadczył, że bonem turystycznym zostanie objętych ponad 6 mln dzieci.

Będzie on przysługiwał wszystkim osobom mającym przyznane prawo do świadczenia 500 plus. Bonem objęte zostaną też dzieci umieszczone w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Bon będzie miał wartość 500 zł – na każde dziecko. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością, świadczenie będzie dwa razy wyższe i wynosić będzie 1000 zł.

Resort rozwoju szacuje, że wartość pomocy przekazanej w formie bonu turystycznego dla osób do 18 roku życia, będzie sięgać 3,5 mld zł.

Bon turystyczny nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez ZUS, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bonem będzie można płacić w Polsce za m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, turnusie rehabilitacyjnym, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Nie będzie on opodatkowany i nie będzie uzależniony od wysokości dochodów, a jego wartość zwolniona będzie spod egzekucji. Bon będą mogły otrzymać także dzieci urodzone po wejściu w życie ustawy, do 31 grudnia 2021 r.

rhr/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 16.07.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również