Broszura “Skuteczna Komunikacja i Obsługa Pacjentów i Pacjentek z Niepełnosprawnościami” dla lekarzy, specjalistów i personelu medycznego

Fundacja Avalon od ponad 17 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore w różnych aspektach życia. W ubiegłym roku organizacja przeprowadziła badanie “Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami”, z których wynika, że osoby z niepełnosprawnościami często doświadczają dyskryminacji w placówkach ochrony zdrowia, a 61 proc. badanych podkreśla brak przygotowania personelu do obsługi pacjentów z niepełnosprawnościami.

Aby przeciwdziałać zjawiskom dyskryminacyjnym oraz zwiększyć poszanowanie praw pacjentów, Fundacja Avalon wydała specjalną broszurę edukacyjną dla personelu medycznego “Skuteczna Komunikacja i Obsługa Pacjentów i Pacjentek z Niepełnosprawnościami”.

Medycyna dostępna dla wszystkich
Projekt Sekson to inicjatywa Fundacji Avalon poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową i sensoryczną. Projekt prowadzi i nieustannie rozwija Mapę Dostępności – internetową wyszukiwarkę placówek i gabinetów dostosowanych dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami na terenie całej Polski. Badania organizacji potwierdzają, że ponad połowa przychodni czy gabinetów medycznych, to miejsca niedostępne ze względów architektonicznych.

Problemem jest także brak doświadczenia personelu medycznego i administracyjnego, w pracy z pacjentem z niepełnosprawnością. Fundacja Avalon postanowiła podzielić się swoim wieloletnim doświadczeniem pracy z osobami niepełnosprawnością, wydając broszurę “Skuteczna Komunikacja i Obsługa Pacjentów i Pacjentek z Niepełnosprawnościami”, którą każdy może za darmo pobrać na stronie internetowej.

– Broszura zawiera praktyczne wskazówki, narzędzia oraz strategie, które mogą pomóc w tworzeniu przyjaznego i dostosowanego środowiska medycznego dla tej grupy. Poprzez zrozumienie potrzeb i wyzwań, z jakimi w obszarze usług medycznych spotykają się osoby z niepełnosprawnościami, specjaliści i specjalistki mogą aktywnie przyczynić się do poprawy jakości życia oraz zdrowia swoich pacjentów. Dodatkowo – oddając głos osobom z niepełnosprawnościami, które zapytaliśmy o najbardziej kluczowe dla nich kwestie w zakresie dostępności placówek medycznych – umożliwiamy im zabranie stanowiska we własnej sprawie i sprawiamy, że ich potrzeby są lepiej słyszalne – wyjaśnia Kamil Zięba, specjalista ds. Mapy Dostępności.

Pozostałe materiały edukacyjne stworzone przez Fundację Avalon można znaleźć na stronie internetowej.

Info i grafika: Fundacja Avalon

Data publikacji: 09.07.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również