Czworo dobroczyńców zostało laureatami Medalu św. Brata Alberta

Medal św. Brata Alberta

Kapituła Medalu św. Brata Alberta, zebrana w 103 rocznicę śmierci swojego Patrona, przyznała doroczne Medale świętego Brata Alberta. Jej werdykt przedstawiono na konferencji prasowej 7 stycznia w Krakowie.

Laureatami zostały następujące osoby:

Pani Adolfina Głowacka z Wrocławia, urodzona w Nowosiółce Skałackiej na Podolu – za przekazanie funduszy na budowę Domu Podolskiego w Schronisku dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach. Dom ten ma być „żywym pomnikiem” upamiętniającym Polaków z województwa tarnopolskiego, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Pan Paweł Domagała – za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza za wspieranie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. – To jest niezwykły artysta, aktor, fantastycznie śpiewa. Mimo że jest bardzo zajętym człowiekiem, zaangażował się w Festiwal Zaczarowanej Piosenki. Podczas swoich koncertów zbiera pieniądze na naszą fundację. Jego pomoc jest jak uśmiech. Zaraża nią innych – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami Anna Dymna.

Państwo Małgorzata i Andrzej Kilańczykowie z Buczku k. Łasku – za wieloletnie wspieranie osób niepełnosprawnych, mieszkańców Domów Pomocy Społecznej Fundacji im. Brata Alberta w Chorzeszowie i Łodzi. Są właścicielami gospodarstwa rolnego, prowadzą hipoterapię, są społecznikami angażującymi się w pomoc osobom niepełnosprawnym.

Anna Dymna i ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

W trakcie konferencji prasowej miała też miejsce prezentacja kalendarza Fundacji im. Brata Alberta na rok 2020 oraz nowej książki opracowanej przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego – „ Od Podola i Pokucia wieje wiatr”

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. W roku 1997 medal otrzymał ks. kardynał Franciszek Macharski, a w roku 1998 premier Jerzy Buzek i prof. Zbigniew Brzeziński.

„Od Podola i Pokucia wieje wiatr” - nowa książka opracowana przez ks. Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego

W latach następnych medale otrzymali m.in. pani prezydentowa Agata Kornhauser-Duda, śp. bp Jan Chrapek, rzecznicy praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll i śp. dr Janusz Kochanowski, aktorki – Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, piosenkarki – Eleni Tzoka, Lidia Jazgar, Irena Santor, Monika Kuszyńska, Marek Piekarczyk, sportowcy – Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Otylia Jędrzejczak, Mariusz Wlazły, Marcin Gortat, Zofia Noceti- Klepacka, Jakub Błaszczykowski, podróżnik i polarnik Marek Kamiński, piosenkarze – Paweł Kukiz, Adam Nowak, restaurator Jan Kościuszko.

Prezentacja kalendarza Fundacji im. Brata Alberta na 2020 r.

Medal, przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci, zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego mieszkańca Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

Wręczenie medali odbędzie się w poniedziałek 23 marca 2020 r. w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w trakcie XX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” 2020, organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Info: Fundacja im. Brata Alberta, oprac. rhr/, fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 08.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również