Czy dostępność można zaprogramować?

Czy dostępność można zaprogramować?

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju organizuje w grudniu Hackathon - dwudniowy maraton programowania.Jego celem będzie stworzenie dostępnych prototypów aplikacji i serwisów internetowych ułatwiających życie osób z niepełnosprawnością i seniorów, którzy mają trudności w poruszaniu się i percepcji.

Hackathon odbędzie się w dniach 8-9 grudnia. Skierowany jest do programistów i innych osób zajmujących się rozwojem oprogramowania, na przykład projektantów grafiki, twórców interfejsów.

– Zapraszamy do udziału osoby, które potrafią zaproponować kreatywne rozwiązania prodostępnościowe w takich obszarach jak: architektura, transport, cyfryzacja i usługi oraz takie, którym bliska jest idea dostępności – zachęca minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
Uczestnicy turnieju programowania zmierzą się z następującymi zadaniami:

## Mapa dostępności polskich dworców i stacji
Usługa informacyjna o dostępności budynków dworców, stacji kolejowych oraz poszczególnych peronów.

## Ocena dostępności architektonicznej
Narzędzie wspomagające ocenę dostępności budynku, na przykład przy mierzeniu szerokości drzwi i kąta nachylenia pochylni i podjazdów czy liczeniu stopni, obliczaniu powierzchni manewrowej i szerokości ciągów komunikacyjnych, itp.

## Społecznościowa inwentaryzacja dostępności architektonicznej
Aplikacja umożliwiająca zbieranie i udostępnianie informacji o dostępności budynków użyteczności publicznej. W przypadku hoteli – informacje o dostępnych pokojach i łazienkach, a w przypadku dworców, kin, teatrów informacje o dostępności kas oraz obecności pętli indukcyjnych.

## Program telewizyjny dla osób o specjalnych potrzebach
Aplikacja mobilna informująca o nadawanych w telewizji programach dostępnych dla osób niesłyszących oraz niewidomych w podziale na 3 kategorie usług: napisy, audiodeskrypcję i tłumaczenia na język migowy.

## Aplikacja alarmowa dla osób głuchych
Aplikacja do powiadamiania alarmowego dla osób głuchych z dwoma funkcjami: powiadamiania służb ratunkowych i informująca o zagrożeniach.

## Skarżypyta + Społeczna inwentaryzacja internetu
Rozszerzenie do przeglądarki ułatwiające składanie skarg na niedostępność serwisu internetowego. Użytkownik może za jej pomocą przygotować zgłoszenie skierowane do podmiotu publicznego na podstawie wstępnie zdefiniowanej formatki.

## Tablica pasażerska
Aplikacja informująca o kolejnych przystankach na trasie autobusu, tramwaju, metra lub pociągu. Mogłaby automatycznie wykrywać jaki to pojazd (linia) i wyświetlać listę kolejnych przystanków. Obecne rozwiązania są ograniczone, gdyż bazują na najbliższych przystankach.

## Bilet elektroniczny zamieniony na informacje
Obecnie bilety elektroniczne, na przykład w formacie PDF, nie są wystarczająco użyteczne. Ciekawym rozwiązaniem byłaby aplikacja przetwarzająca taki bilet do bardziej przystępnej formy, na przykład do wydarzenia w kalendarzu z informacjami geolokalizacyjnymi, podpiętym biletem, itp.

## Narzędzie wspomagające upraszczanie tekstu
Zadanie zakłada przygotowanie analizatora tekstu (pliku tekstowego) wskazującego miejsca niezgodne z zasadami prostego języka. Rozwiązanie powinno również zawierać tezaurus proponujący zamianę mniej znanych słów na popularniejsze, wykrywanie zbyt długich zdań, formy biernej, dodawanie rozwinięć skrótów itp.

– Ta lista to tylko propozycje. Jesteśmy otwarci również na inne tematy zorientowane na znoszenie barier dostępności – zapewnia wiceminister Adam Hamryszczak.

Hackathon zostanie poprzedzony warsztatami, podczas których przedstawione zostaną jego ramy merytoryczne. Uczestników wspierać będą mentorzy, którzy doradzą i ukierunkują działania. Do udziału zaproszono gotowe (4-7 osobowe) zespoły. Dla autorów najlepszych rozwiązań czekają atrakcyjne nagrody. Dla zwycięzców przewidziano 20 tys. zł, drugie miejsce to 12 tys. zł, a trzecie – 8 tys. zł.

Termin: 8-9 grudnia 2018 r. (sobota-niedziela).

Miejsce: PGE Narodowy – Centrum Konferencyjne, Al. Ks. J. Poniatowskiego 1, 03-901 Warszawa.

Czas trwania: od godz. 9:00 w sobotę do godz. 18:00 w niedzielę.

Wydarzenie finansowane jest z Programu Polska Cyfrowa.

Szczegóły: hackathon.miir.gov.pl
Kontakt: hackathon@miir.gov.pl

Info MIiR, oprac. rhr/
Data publikacji: 17.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również