Nagroda RPO im. dr. Macieja Lisa pośmiertnie dla Piotra Pawłowskiego

Adam Bodnar wręcza nagrodę

Zmarłego przed kilkoma tygodniami twórcę Fundacji Integracja Piotra Pawłowskiego uhonorowano Nagrodą Rzecznika Praw Obywatelskich im. doktora Macieja Lisa. Nagroda jest wręczana osobom zaangażowanym w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

16 listopada we Wrocławiu z rąk rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara nagrodę odebrała wdowa po zmarłym Piotrze Pawłowskim i jednocześnie prezes Fundacji Integracja Ewa Pawłowska, która po zmarłym mężu przejęła obowiązki kierowania fundacją i Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji. Nagrodzono również obie organizacje.

– Wierzę, że dobra energia Piotra jest tutaj z nami i pozostanie we wszystkich działaniach, jakie przez ostatnie 25 lat zainicjował na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Piotr większość swego życia poświęcił ludziom. Był wśród ludzi, pracował wśród ludzi, był bardzo wrażliwy na ich los – powiedziała Ewa Pawłowska.

Zapowiedziała, że zarówno fundacja, jak i stowarzyszenie „będą realizować pomysły Piotra i rozwijać działalność”.

Adam Bodnar podkreślił, że czwarta edycja nagrody jest szczególna ze względu na dokonania Piotra Pawłowskiego i to, że odszedł nagle i przedwcześnie.

– Piotr Pawłowski zrobił nieprawdopodobnie wiele dla osób z niepełnosprawnościami. Stworzył wielkie dzieło nie tylko w postaci trwałych zmian, które nastąpiły w naszej świadomości. Stworzył całe środowisko organizacji pozarządowych. Przykre, że nie może być z nami. Tym bardziej jesteśmy zobowiązani, by docenić jego dzieło – powiedział Bodnar.

Jak przypomniała w laudacji dr Hanna Machińska, Piotr Pawłowski był twórcą i prezesem dwóch ogólnopolskich organizacji pozarządowych – Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Fundacji Integracja – które od 25 lat aktywnie i skutecznie działają na rzecz poprawy sytuacji ponad 5 milionów osób z niepełnosprawnościami.

Zainicjował wiele nowatorskich działań, był organizatorem licznych kampanii społecznych i projektów edukacyjnych, m.in. programu „Polska bez barier”. Był autorem i redaktorem naczelnym największej w kraju platformy informacyjnej dla tych środowisk: magazynu „Integracja”, portalu Niepelnosprawni.pl i programu telewizyjnego „Misja integracja”.

Nagrodę im. doktora Macieja Lisa ustanowił rzecznik praw obywatelskich, aby uhonorować pamięć Macieja Lisa – pełnomocnika terenowego RPO we Wrocławiu, który zmarł w kwietniu 2015 r. Jest przyznawana za szczególne osiągnięcia w obronie praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. Pierwszą osobą, która otrzymała to wyróżnienie, był poseł Sławomir Piechota. Przed rokiem nagrodę dostał prof. Marek Wysocki, architekt i społecznik działający na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością. Jest dyrektorem Centrum Projektowania Uniwersalnego. (PAP)

Roman Skiba, fot. RPO

Data publikacji: 17.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również