Poinformowano na nim, że spada liczba bezrobotnych w wieku 50+. Dynamika spadku jest wyższa w porównaniu do ogółu bezrobotnych. – Pozwala to przypuszczać, że bezrobotnym 50+ coraz łatwiej jest uzyskać zatrudnienie. Nadal jednak współczynnik aktywności zawodowej, jak i wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata w Polsce jest niższy niż w krajach UE – mówił podczas panelu.
W końcu lipca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 235 tys. osób bezrobotnych powyżej 50 r. ż., co stanowiło 27,1 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. W stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku nastąpił spadek liczby bezrobotnych w wieku powyżej 50 roku życia o 24,6 tys., tj. o 9,5 proc., a w stosunku do lipca 2017 r. o 94,6 tys., tj. 28,7 proc.
– W obliczu rosnących trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników, pracodawcy zaczynają zdawać sobie sprawę z konieczności zwiększania swojej elastyczności w kwestii oczekiwanego profilu kandydata – zaznaczył wiceminister Michałkiewicz.
Dotyczy to również osób niepełnosprawnych. Jak wskazywał wiceszef MRPiPS, jednym z priorytetów polityki państwa jest wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, przede wszystkim tych, które mają największe trudności w wejściu i utrzymaniu się na rynku pracy.
– W wyniku intensywnych i systemowych działań udało się w ciągu ostatnich kilku lat zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych i znacznie poprawić sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Zależy nam na tym, aby osoby niepełnosprawne znajdowały zatrudnienie przede wszystkim na otwartym rynku pracy – mówił wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.
Według danych GUS w 2018 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 26,3 proc. To o 3,8 pkt proc. więcej niż w 2015 r. (wówczas było to 22,5 proc.). Jak wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) do rekordowo niskiego poziomu zmniejszyła się stopa bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym, osiągając w 2018 r. poziom 7,3 proc. W 2015 r. wynosiła ona 13,1 proc. To spadek o 45 proc.
Info: MRPiPS, oprac. rhr/, fot. freeimages.com
Data publikacji: 06.09.2019 r.