Decyzje o przejściu placówek społecznych na pracę zdalną podejmuje organ je prowadzący

To organy prowadzące mogą podejmować decyzje, czy placówki takie jak domy i kluby seniora oraz ośrodki pomocy społecznej będą funkcjonowały w trybie pracy zdalnej – wyjaśnił PAP resort rodziny. Swoich oddziałów na razie nie planuje zamykać ZUS.

Od 3 listopada weszło w życie rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. 30 października  premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie. Taka decyzja ma związek ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w Polsce.

PAP zapytał Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, czy w związku z rozporządzeniem resort podjął decyzję w sprawie zamiany funkcjonowania placówek takich jak domy i kluby „Senior plus” czy ośrodki pomocy społecznej.

„Stosowne decyzje dotyczące funkcjonowania danej placówki, wynikające z rozporządzenia wprowadzającego pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych, podejmuje organ ją prowadzący” – odpowiedział wydział prasowy MRiPS.

W październiku resort rodziny opublikował wytyczne dla placówek pobytu dziennego w czasie epidemii. Zarekomendowano m.in. tryb pracy rotacyjnej, małe grupy osób, kontakt telefoniczny i zdalny z uczestnikami czy alternatywne formy realizacji usług.

Z kolei rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski przekazał PAP, że placówki ZUS nadal są otwarte dla klientów.

– Oczywiście w czasie epidemii obowiązują surowe zasady bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno pracowników ZUS, jak i klientów. Stale zachęcamy do e-wizyt i załatwiania spraw z ZUS przez Platformę Usług Elektronicznych – podkreślił rzecznik.

Od 4 listopada e-wizyty, dzięki którym klienci mogą umówić się z ekspertem ZUS na zdalną konsultację, będą dostępne we wszystkich oddziałach.

Aby zarezerwować e-wizytę, trzeba wejść na stronie www.zus.pl w link do umawiania zdalnych konsultacji. E-wizytę trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku płatników składek powinien być to oddział ZUS właściwy ze względu na adres firmy.

Dzień przed spotkaniem osoba, która umówiła się na e-wizytę w ZUS na wskazany podczas rejestracji numer telefonu otrzyma SMS-a z przypomnieniem o konsultacji.

W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma też maila z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Zakład apeluje jednocześnie o odwoływanie e-wizyt, jeśli klientowi nie jest już ona potrzebna lub nie zamierza z niej skorzystać.(PAP)

Karolina Kropiwiec, fot. ZUS

Data publikacji: 04.11.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również