Dlaczego „Akcja / Ewakuacja”? Warszawa coraz bardziej dostępna

„Akcja/Ewakuacja” to projekt dotyczący ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami z budynków i dostępności lokali usługowych m.st. Warszawy. Już jego nazwa podkreśla dwutorowość działań: z jednej strony tematem jest ewakuacja (stąd drugi człon), z drugiej – dostępność lokali usługowych – tych miejsc, w których mają miejsce aktywności mieszkanek i mieszkańców miasta: ich codzienne AKCJE i reAKCJE.

Nowa wersja Standardów dostępności architektonicznej dla m.st. Warszawy (dostępna na stronie UM: https://wsparcie.um.warszawa.pl/dostepnosc-architektonicznaotwiera się w nowej karcie) nie tylko wprowadziła wymagania, dotyczące wnętrz budynków użyteczności publicznej, ale też – ewakuacji wszystkich osób w nich przebywających. Kluczowe jest więc gruntowne zapoznanie jak największej liczby osób – urzędników miejskich i dzielnicowych, pracowników jednostek podległych UM i osób współpracujących z warszawskimi organizacjami pozarządowymi z zasadami ewakuacji osób z niepełnosprawnościami i innymi szczególnymi potrzebami.

Równocześnie też miasto, które w 2019 roku otrzymało nagrodę Access City Award 2020, nie spoczywa na laurach. Po określeniu Standardów dla przestrzeni i budynków publicznych, przyszedł czas na zalecenia – nieobowiązkowe, ale zachęcające do podnoszenia dostępności prywatnych lokali usługowych. W (coraz bardziej) dostępnych przestrzeniach miejskich temat dostępności lokali jest wciąż niewystarczająco rozpoznany: przedsiębiorcy i właściciele lokali nie mają wystarczającej wiedzy nt. działań, które powinni podjąć, aby ich przestrzenie były dostępne dla większej liczby osób. Również sami architekci i projektanci wciąż nie mają pełnej wiedzy na temat projektowania uniwersalnego i zasad powszechnej dostępności i nie wiedzą też, gdzie szukać sprawdzonych, aktualnych informacji na ten temat.

Podsumowanie projektu
Projekt „Akcja/Ewakuacja” jest realizowany przez Fundację Polska Bez Barier na zlecenie i we współpracy z Biurem Projektów i Pomocy Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Wspólnie więc chcemy zaprosić Państwa na seminarium kończące, które odbędzie się:

14 czerwca 2024 w godzinach 10.00-14.00 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61, 02-777 Warszawa.

Zapisy na seminarium

W trakcie seminarium podsumujemy działania, zrealizowane w projekcie a w gronie specjalistów i specjalistek porozmawiamy o:
• praktycznym sprawdzaniu warunków ewakuacji i tym, co, kiedy i jak często ćwiczyć;
• planowaniu dostępności i planowaniu ewakuacji z budynków i przestrzeni – na podstawie najczęściej pojawiających się wśród uczestników / uczestniczek szkoleń pytań;
• zmianach w zakresie ewakuacji osób ze szczególnymi potrzebami, które miały (i wciąż mają) miejsce od czasu wprowadzenia w życie Ustawy o dostępności;
• opłacalności dostępności w mniejszych i większych przedsiębiorstwach – postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy i w jaki sposób można na niej skorzystać;
• najczęstszych błędach i dobrych praktykach w projektowaniu lokali usługowych.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane do uczestnictwa w seminarium! Udział w nim jest bezpłatny.

Info i fot. Fundacja Polska bez Barier

Data publikacji: 27.05.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również