Do 11 kwietnia rodzice mogą korzystać z  dodatkowego zasiłku opiekuńczego

W związku z sytuacją epidemiczną i obowiązującymi obostrzeniami rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 11 kwietnia. Świadczenie przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, dziecięce kluby, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub podmioty zatrudniające dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z koronawirusem.

Przysługuje on również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek oraz w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych w związku z COVID-19.

Zasiłek  będzie przysługiwał na dotychczas obowiązujących zasadach, czyli:

  • w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały,
  • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługiwać będzie:

  • rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
  • ubezpieczonym rodzicom dzieci:
    • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
    • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

Z zasiłku nie może korzystać rodzic, jeżeli drugi z opiekunów dziecka może zapewnić mu opiekę (np. matka lub ojciec dziecka jest osobą bezrobotną, albo korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta – przypomina rzeczniczka.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, tak jak przy wcześniejszych okresach, należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (dostępne na www.zus.pl).

Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS, jak również płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

rhr/, fot. freepik.com

Data publikacji: 27.03.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również