Doskonałe warunki dofinansowania oprzyrządowania w posiadanym samochodzie

Bardzo miło nam zakomunikować o doskonałych warunkach dofinansowania  zakupu i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu dla uczestników programu „Aktywny samorząd” (Obszar A Zadanie 1).

Liczymy, że zmiana poziomu dotychczasowego dofinansowania, wprowadzona przez Zarząd PFRON w bieżącym roku, rozwiąże wszelkie problemy z dostępnością potrzebnego oprzyrządowania Państwa samochodów.

Kto może uzyskać dofinansowanie
Każda osoba spełniająca warunki uczestnictwa w Obszarze A Zadanie 1 programu:
• znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności lub w przypadku osób do 16 roku życia – orzeczenie o niepełnosprawności,
• wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,
• dysfunkcja narządu ruchu.

Jaka jest wysokość dofinansowania
Dofinansowanie może być przyznane aż do kwoty 70.000 zł, w zależności od wykazanych i uzasadnionych potrzeb.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie
Na wszelkie urządzenia potrzebne do użytkowania samochodu – w charakterze kierowcy lub pasażera z niepełnosprawnością. Nowy poziom finansowania jeszcze w większym niż dotychczas stopniu zapewni wyposażenie samochodu nawet w wysoko zaawansowane technologie wspomagające i umożliwi zastosowanie kompletnej gamy ułatwień lub funkcjonalności niezbędnych do korzystania z posiadanego samochodu.
Nie obowiązuje katalog urządzeń możliwych do dofinansowania, główną przesłanką do udzielenia pomocy jest uzasadnienie potrzeby zakupu lub montażu danego urządzenia lub wyposażenia w odniesieniu do ograniczeń wynikających z dysfunkcji ruchu.

Wyboru konkretnego przedmiotu dofinansowania i jego sprzedawcy lub usługodawcy, dokonuje Wnioskodawca.

Dofinansowaniem mogą być objęte przykładowo: systemy/stacje dokowania/mocowania wózków bez udziału użytkownika samochodu, systemy ładowania wózka z elektrycznie przesuwanymi drzwiami, specjalistyczne podnośniki umożliwiające transfer użytkownika do samochodu, systemy sterowania głosem urządzeń wspomagających prowadzenie pojazdu (światła, kierunkowskazy, wycieraczki, sygnał dźwiękowy), rampy/platformy elektroniczne, sterowanie elektroniczne (piloty wielofunkcyjne, pulpity sterujące na kierownicy) i każde inne urządzenie/rozwiązanie, jeśli tylko wyeliminuje lub ograniczy indywidualną barierę w użytkowaniu samochodu.

Kiedy można złożyć wniosek o dofinansowanie
Nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się w dniu 1 marca 2023 roku i potrwa do dnia 31 sierpnia br.
Program jest realizowany przez samorząd powiatowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania Wnioskodawcy.

Jak można złożyć wniosek o dofinansowanie
Ułatwiamy ubieganie się o pomoc w ramach programu, gdyż wniosek o dofinansowanie składa się w warunkach bezpiecznych dla zdrowia i bez konieczności wizyt w urzędzie  – przez Internet w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW): https://sow.pfron.org.pl/

W przypadku pytań dotyczących korzystania z systemu SOW, zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego: bezpłatna Infolinia dostępna w dni robocze w godzinach 9.00 – 17.00, numer 800 889 777 lu.sow@pfron.org.pl

Info: PFRON, fot. freepik.com

Data publikacji: 17.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również