Dostęp osób z niepełnosprawnościami do wymiaru sprawiedliwości

Dostęp osób z niepełnosprawnościami do wymiaru sprawiedliwości

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich opracowało i wydało pod koniec ubiegłego roku raport pt. „Dostęp osób z niepełnosprawnościami do wymiaru sprawiedliwości".

Jego celem jest ocena dostępności polskiego wymiaru sprawiedliwości dla osób z niepełnosprawnościami pod kątem realizacji zasady równego traktowania i niedyskryminacji oraz standardów ustanowionych w drodze Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Raport jest podsumowaniem badań ilościowych w zakresie dostępności infrastruktury organów wymiaru sprawiedliwości, a także badań jakościowych przeprowadzonych wśród sędziów i prokuratorów oraz osób z niepełnosprawnościami, które miały kontakty z wymiarem sprawiedliwości.
Wnioski z badania wskazują, że dostępność rozumiana jako dostosowanie infrastruktury sądów i prokuratur do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ma niebagatelny wpływ na realizację prawa do sądu tej grupy osób.
Drugim istotnym elementem ograniczającym dostęp osób z niepełnosprawnościami do wymiaru sprawiedliwości są regulacje odnoszące się do zdolności procesowej.
Wreszcie osoby z niepełnosprawnościami nie mają realnej możliwości sprawowania kluczowych funkcji w wymiarze sprawiedliwości, czyli wykonywania takich zawodów jak sędzia, prokurator, ławnik lub profesjonalny pełnomocnik.
Raport jest dostępny na stronie www.rpo.gov.pl

pr

Data publikacji: 12.01.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również