Dostępność przede wszystkim

Dostępność przede wszystkim

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych obchodzony 5 maja jest doskonałą okazją, żeby poinformować, że Komisja Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego wydała opinię w sprawie wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w Unii Europejskiej.

– Pamiętajmy, że realizując potrzeby osób niepełnosprawnych w dziedzinie transportu i turystyki tworzymy nowe możliwości dla firm działających w tym obszarze. To przyniesie korzyści wszystkim, włącznie z gospodarką – wyjaśnia członek tej komisji poseł Marek Plura.

Opinia posłów pracujących w tej komisji wskazuje szereg działań, które należy podjąć dla poprawy wdrażania zapisów Konwencji, czyli dla poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności. Jednym z nich jest zalecenie władzom krajowym realizacji szkoleń personelu obsługi transportu uwrażliwiających na potrzeby takich pasażerów i pokazujących, jak im skutecznie pomóc.

Dodatkowymi usprawnieniami mają być wizualne i dźwiękowe systemy informacji pasażerskiej, dzięki którym pasażerowie głusi czy niewidomi będą mogli swobodnie odnaleźć się w podróży. Wdrożone mają być także rozwiązania pomagające niepełnosprawnym zaplanować całą podróż wraz z przesiadkami, koniecznością zakupu biletów, z uwzględnieniem faktycznej dostępności środków transportu, przystanków, biletomatów – słowem rozwiązania dające rzetelną, konkretną i użyteczną informację dla podróżujących. Istotną kwestią jest też wprowadzenie badania dostępności dla niepełnosprawnych obiektów turystyki w Unii i uwzględnienie tych danych w oficjalnych statystykach.

– Komisja Europejska ma za zadanie nadzorować unijne prawo, dlatego żądamy, żeby realizowała swoje obowiązki, przyglądała się potrzebom osób niepełnosprawnych i uwzględniła je w ustawodawstwie UE – podkreśla Marek Plura. – Chyba każdy niepełnosprawny odczuł przynajmniej raz, że prawa pasażerów w różnych środkach transportu są różnie przestrzegane… i to jest właśnie rzeczywista, choć nieformalna dyskryminacja.

Posłowie w opinii podkreślają, że dostępność dla osób niepełnosprawnych powinna być wyraźnie zawarta w planach i strategiach Unii. Najnowsze zdobycze technologiczne są w stanie ułatwić funkcjonowanie wszystkim obywatelom UE, przekładając się jednocześnie na rozwój gospodarki, wzrost liczby miejsc pracy, rozwój turystyki.

pr

Data publikacji: 05.05.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również