Dostrzec potencjał osób z zespołem Downa. Przecierają szlak

W Krakowie została zorganizowana debata „Naszym głosem”, która stanowiła część obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, OM PFRON i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. W roli prelegentów wystąpiły osoby dorosłe z trisomią 21, przedstawiając swoje marzenia i oczekiwania. Poinformowano również o kontynuacji działalności Klubu Aktywnych Zawodowo.

Debatę zorganizowały 21 marca Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza” i przedsiębiorstwo społeczne Społeczna 21. Na spotkanie zaproszono do kawiarni Społeczna Kaffka, gdzie pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną. O planach utworzenia tego miejsca i jego otwarciu w 2023 r. wspomniał na wstępie pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal.

Gośćmi wydarzenia byli również m.in. pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. organizacji pozarządowych Artur Buszek oraz p.o. dyrektora Wydziału Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia UMK Beata Byszewska. W debacie wzięły też udział dyrektor OM PFRON Aneta Bogacka-Karcz, a także dziennikarka i reżyserka specjalizująca się w tematyce społecznej – Monika Meleń. Przybyły również dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Urzędzie Marszałkowskim Klaudia Grudzińska-Rekuć oraz radna województwa małopolskiego Małgorzata Szostak.

– Chcemy dążyć do tego, żeby nie był to tylko głos [w debacie publicznej – przyp. red.] nas – rodziców, terapeutów, osób, które są zaangażowane w prowadzenie i reprezentowanie tego środowiska. Ale chcemy dążyć do tego, aby przede wszystkim ten głos był słyszany jako głos osób zainteresowanych tymi rozwiązaniami. Tych, które później z tego korzystają, dla których jest to tworzone – powiedziała Agata Krzyżek-Gola ze Stowarzyszenie „Tęcza”, które ma pod opieką 150 rodzin.

Do debaty zaproszono kilka dorosłych osób z trisomią 21, które są aktywne w różnych dziedzinach życia. W tym gronie znaleźli się pracownicy Społecznej Kaffki, piekarni, foodtrucka z belgijskimi frytkami czy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Część z nich uczestniczyła w programie telewizyjnym „Down the road”. Nie zabrakło osób spełniających się w sporcie, tańcu, teatrze, malarstwie czy muzyce.

– Na sali mamy mistrzynię świata [pływaczka Jagoda Litner – przyp. red.]. Mam nadzieję, że nasze stowarzyszenie wychowa jeszcze niejedną osobę. Ale ja o tym mówię nie dlatego, aby pokazać że każda osoba z zespołem Downa może osiągnąć spektakularny sukces. Ja mówię o tym, że to oni przecierają szlak dla wszystkich innych. I to dzięki nim możemy zobaczyć potencjał w osobach, a wsparcie uzyskać dla całej naszej społeczności – zaznaczyła Grażyna Banach-Kociołek, prezes zarządu Stowarzyszenia „Tęcza”.

Spore zainteresowanie wzbudziły prace malarskie Jagody Litner. Natomiast uczestnicy debaty opowiedzieli o swoich marzeniach, które czekają na realizację – m.in. o udziale w programie „The Voice of Poland”. Nie zabrakło wypowiedzi związanych z chęcią samodzielnego zamieszkania (w mieszkaniach treningowych, a nie tylko z rodzicami) czy skorzystania z różnych kursów (np. nauki języków obcych). Ponadto pojawiły się wątki dotyczące barier związanych z edukacją.

Prelegenci opowiedzieli też o Klubie Aktywnych Zawodowo. To projekt Stowarzyszenia „Tęcza”, współfinansowany ze środków PFRON-u, skierowany do dorosłych osób z zespołem Downa, które są aktywne zawodowo. Uczestnicy mają zapewnione treningi umiejętności: społecznych, kulinarnych, kreatywnych, trening spędzania czasu wolnego oraz zajęcia terapeutyczne. W ramach Klubu odbywają się spotkania z psychologiem, logopedą, dietetykiem, seksuologiem oraz nauczycielem gry na gitarze. Projekt na okres od kwietnia 2022 r. do końca marca br. został przygotowany dla dwunastu osób. W trakcie debaty poinformowano o kontynuacji tego przedsięwzięcia na kolejne 3 lata, tym razem dla osiemnastu osób.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 25.03.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również