Forum pełnomocników na Śląsku

Z lewej europoseł Marek Plura

17 kwietnia na Wydziale Nauk Społeczno-Pedagogicznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Katowicach odbyło się forum pełnomocników osób niepełnosprawnych województwa śląskiego, którego organizatorami byli poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura oraz dziekan Wydziału, dr Arkadiusz Wąsiński.

Jego celem było poinformowanie o ważnych wydarzeniach i inicjatywach dotyczących osób niepełnosprawnych, dlatego też zaproszenia wystosowano do osób zajmujących się tą problematyką w instytucjach samorządowych, jak również do organizacji pozarządowych. Zaproszonych gości uroczyście przywitała Edyta Świątczak-Gurzęda – pełnomocnik prezydenta Siemianowic Śląskich ds. osób niepełnosprawnych, inicjatorka i moderatorka forum.

Europejska Karta Osób Niepełnosprawnych
Większość uczestników forum nie była obecna 31 marca na konferencji w Sejmie, na której poseł Marek Plura przedstawił założenia i aktualny stan prac nad wprowadzeniem Europejskiej Karty Osoby Niepełnosprawnej. Z myślą o nich ten temat został omówiony jako pierwszy. Legitymacja osoby niepełnosprawnej nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach, to dokument ze zdjęciem, uprawniający do wielu ulg, ale tylko w macierzystym kraju. W pozostałych krajach Europy nie uznaje się tych ulg na podstawie nic nikomu nie mówiącej legitymacji. Projekt Europejskiej Karty zakłada wprowadzenie wspólnego dokumentu we wszystkich krajach członkowskich UE, wzorem karty parkingowej funkcjonującej w Europie z powodzeniem, od kilkunastu lat. Karta ma być czytelna i oczywista zarówno dla kierowcy autobusu w Estonii jak i strażnika muzeum w Hiszpanii. Poseł Plura ma nadzieję, że do końca tego roku zostaną zakończone prace nad roboczą wersją karty i zostanie przekazana do akceptacji poszczególnym krajom.

Mobilność osób z niepełnosprawnością w Europie
… to tytuł wystąpienia Hanny Pasterny – konsultantki ds. osób niepełnosprawnych w stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku, wystąpienia doskonale ilustrującego prezentację Marka Plury. Doświadczenia Hanny Pasterny, zamiłowanej podróżniczki, były poważnym argumentem za potrzebą wprowadzenia karty. Niewidoma od urodzenia, nad wyraz samodzielna, w tym roku była już w Szkocji, na Łotwie, właśnie wróciła z Hiszpanii, a za kilka dni wyjeżdża do Strasburga. Z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru i dystansem opowiadała o swoich przygodach, co chwila otrzymując brawa. Uzmysłowiła ona uczestnikom, że coraz więcej osób z niepełnosprawnością podróżuje, chociażby w ramach studenckich wymian czy europejskiego wolontariatu, również do nas przyjeżdżają wolontariusze, na przykład z Armenii, Turcji, Finlandii. Ona sama w ramach wolontariatu spędziła cztery miesiące w Belgii.
Korzystanie z ulg, chociażby komunikacyjnych, bardzo się różni w poszczególnych krajach, dlatego karta naprawdę jest oczekiwana przez osoby aktywne. W Belgii nie honorowano polskiej legitymacji, niewystarczające okazało się też orzeczenie o niepełnosprawności przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Aby otrzymać belgijską kartę uprawniającą do darmowych przejazdów, konieczne było między innymi zaświadczenie wystawione przez belgijskiego lekarza. Za przyczynę nieporozumień uważa również różne systemy orzecznictwa w poszczególnych krajach, bo „niewidomy niewidomemu nierówny”.
Belgijską kartę o niepełnosprawności otrzymała dopiero po powrocie do Polski, a w pewną konsternację wprawiło ją dołączone do niej pouczenie, że gdyby odzyskała wzrok, kartę należy odesłać.
Karta parkingowa jest rzeczywiście honorowana wszędzie, ale nie przydaje się, gdy nie podróżuje się samochodem. Hanna Pasterny bardzo się cieszy, że trwają prace nad europejską kartą osób niepełnosprawnych. W Unii Europejskiej osoby niepełnosprawne mogą korzystać ze specjalnej asysty na lotniskach. By otrzymać taką pomoc, nie trzeba dokumentować niepełnosprawności, ale chcąc korzystać ze zniżek w autobusach czy pociągach, jest to niezbędne.

Paramistrzostwa pierwszej pomocy i zespół przy PCK
Obecnym na spotkaniu przedstawicielom różnych miast, Irena Chumięcka – prezes Klubu Niepełnosprawnego Honorowego Dawcy Krwi PCK „Dar Życia” przybliżyła ideę warsztatów udzielania pierwszej pomocy przez osoby z niepełnosprawnością i opowiedziała o pierwszych paramistrzostwach pierwszej pomocy, będących pokłosiem tych warsztatów, które odbywają się w Szczyrku.
Z kolei Helena Kupka, dyrektor Okręgu Śląskiego PCK poinformowała o powołaniu Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnością przy Śląskim Okręgowym Oddziale PCK w Katowicach.
Inicjatywy te prezentujemy w odrębnym materiale.

Projekty EFS na lata 2015 – 2020
Katarzyna Morawiec – kierownik Referatu Wsparcia Projektów EFS w Katowicach przedstawiła kluczowe akty prawne definiujące wsparcie osób niepełnosprawnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, omówiła jakie możliwości daje organizacjom pozarządowym Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego 2014-2020, zaprezentowała Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych RPO Województwa Śląskiego.

Sprawy bieżące podsumował Jan Zieliński – pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Wszystkie wykłady zakończyły się licznymi pytaniami do prowadzących, a intensywne rozmowy trwały podczas przerwy. Uczestnicy podkreślili potrzebę organizacji kolejnych spotkań, dość powiedzieć, że forum zakończyło się o godzinę później niż planowano.

Zobacz galerię…

Ilona Raczyńska

Data publikacji: 24.04.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również