Od pierwszych wojny Fundacja „Potrafię Pomóc” wspiera mieszkańców Ukrainy, zarówno tych, którzy zostali w kraju, jak i uchodźców przyjeżdżających na Dolny Śląsk. Szczególną opieką otaczamy osoby najwrażliwsze i najsłabsze: z niepełnosprawnościami, chorobami rzadkimi.
Zaledwie tydzień po rozpoczęciu wojny do Ukrainy wyjechał wolontariusz Fundacji „Potrafię Pomóc” – Maciej Nastaga. W ciągu dwóch tygodni z terenu Ukrainy do polskiej granicy ewakuował 320, wiele z nich – z niepełnosprawnościami, z trudnościami w poruszaniu się, matki z malutkimi dziećmi – osoby zbyt słabe, by tę drogę pokonać samodzielnie. W drodze powrotnej przewoził dary. Wykonał prawie 20 kursów busem – około 5000 kilometrów. Na chwilę wrócił do Polski, by zmienić samochód na większy, bo chce i może pomóc jeszcze więcej.
Fundacja „Potrafię Pomóc”, dzięki własnym funduszom i wsparciu darczyńców, kupiła busa, który będzie mógł zapewnić transport dla około 35 osób równocześnie. Maciej planuje wyruszyć z Wrocławia w stronę Ukrainy już jutro rano (we wtorek, 29 marca). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem wypełniony darami bus powinien wyjeżdżać między 7 a 8 rano (godzina wyjazdu może ulec zmianie).
Poniżej Maciej Mastaga opisuje swoje doświadczenia i działalność Fundacji „Potrafię Pomóc”
Oprócz relokacji uchodźców oraz przewożenia darów Fundacja „Potrafię Pomóc”:
– na podstawie informacji uzyskanych bezpośrednio z Ukrainy oraz od sztabów pomocy we Wrocławiu nawiązujemy kontakty z firmami, organizacjami pozarządowymi z Polski i z zagranicy, by pozyskać najpotrzebniejsze rzeczy – przede wszystkim środki opatrunkowe, leki i produkty dla matek z dziećmi. Na ten cel przeznaczane są również pieniądze od darczyńców, które można wpłacać między innymi za pośrednictwem Donateo https://potrafiepomoc.donateo.pl/ . Dary można też dostarczać do magazynu Fundacji przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu. Koordynujemy transport rzeczy do Ukrainy oraz dla uchodźców we Wrocławiu i w okolicy Wrocławia;
– angażujemy się akcję wsparcia dla uchodźców z niepełnosprawnościami/z chorobami rzadkimi, którzy przebywają we Wrocławiu i w okolicznych miejscowościach: od wrocławskich organizacji pozarządowych zebraliśmy informacje o możliwościach pomocy, koordynujemy akcję pomocy;
– w naszym Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznych Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego przyjęliśmy już pierwszych pacjentów z Ukrainy. Całościowym wsparciem medycznym, terapeutycznym, psychologicznym zamierzamy objąć kilkanaście rodzin uchodźców z niepełnosprawnościami / chorobami rzadkimi. Zapewnimy im też produkty pierwszej potrzeby.
Maciej Mastaga / Fundacja „Potrafię Pomóc”, zdjęcia wykonano przed i w trakcie pobytu w Ukrainie
Data publikacji: 28.03.2022 r.