Podpisana 14 sierpnia przez prezydenta RP ustawa o dostępności zakłada, że m.in. urzędy, szkoły, uczelnie, placówki służby zdrowia będą musiały zapewnić dostępność architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną. Instytucje publiczne będą miały na to dwa lata od wejścia w życie przepisów.
Właściciele budynków komercyjnych czy zarządcy bloków mieszkalnych nie mają określonego terminu, ale np. wymiana windy czy budowa podjazdu w takich obiektach, będzie mogła być finansowana z Funduszu Dostępności.
Wsparcie będzie udzielane w formie pożyczki lub kredytu bankowego (z możliwością częściowego umorzenia) albo dotacji na częściową spłatę kapitału lub odsetek od pożyczek i kredytów udzielanych ze środków innych niż środki funduszu.
Organizacje pozarządowe oraz prywatne podmioty jeżeli spełnią wymagania przepisów będą mogły wystąpić o specjalny certyfikat, który będzie uprawniał do uzyskania 5-proc. zniżki we wpłatach przekazywanych do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Podmiot, który nie spełnia warunków dostępności może być zaskarżony do PFRON.
kat
Data publikacji: 23.08.2019 r.