Laureaci, przedstawiciele kapituły konkursowej oraz zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Ogólnopolski konkurs naukowy „Otwarte Drzwi” został zainicjowany przez PFRON w 2003 roku. Jego ideą jest zwiększenie zainteresowania środowisk naukowych sprawami osób niepełnosprawnych. 21 czerwca odbyła się w Warszawie gala 17. edycji konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o tematyce niepełnosprawności „Otwarte Drzwi”. Do tej pory w konkursie zostało ocenionych ponad 700 prac naukowych.
Wydarzenie odbyło się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wzięli w nim udział laureaci, przedstawiciele kapituły konkursowej oraz zarząd Funduszu.
– To dla nas bardzo ważne, że PFRON może współpracować ze środowiskiem naukowym i wspierać je w prowadzeniu badań poświęconych niepełnosprawności. Zależy nam, aby ta tematyka przewijała się w pracach naukowych, aby wypracowane w nich innowacyjne rozwiązania znalazły zastosowanie i ułatwiały funkcjonowanie osób niepełnosprawnych – podkreślił prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz.
Prezes PFRON zwrócił uwagę, że Fundusz nagradza najlepsze prace, ale jednocześnie stawia na ich promocję. Po zakończonej edycji konkursu wydawane są publikacje naukowe.
W tej edycji nadesłane prace magisterskie podzielono na cztery kategorie: rehabilitacja społeczna i zawodowa, rozwiązania technologiczne służące osobom niepełnosprawnym, rehabilitacja medyczna oraz kulturowe znaczenia niepełnosprawności. Tak jak poprzednio odrębną kategorię stanowią najlepsze prace doktorskie.
Od tego roku w ramach konkursu oceniane są również projekty kół naukowych. Konkursem objęte są projekty dotyczące zjawiska niepełnosprawności, w tym także innowacje technologiczne dotyczące różnych aspektów niepełnosprawności.
Prace ocenia niezależna komisja, złożona z przedstawicieli uczelni medycznych, uniwersytetów oraz politechnik. Na czele gremium stoi prof. dr hab. n. med. Anna Wilmowska-Pietruszyńska.
– Z roku na rok do oceny konkursowej wpływa coraz więcej prac. Cieszy też rosnący poziom rozpraw – zaznacza prof. Wilmowska-Pietruszyńska. Jej zdaniem młodzi naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na wyrównywanie szans osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w dostępie do edukacji, pracy czy innych aktywności społecznych.
O konkursie „Otwarte Drzwi
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2003 r. w ramach obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych. Wobec jej pozytywnego oddźwięku podjęto decyzję o kontynuacji projektu jako wydarzenia cyklicznego organizowanego przez PFRON. Po rocznej przerwie w 2006 roku formułę konkursową na wniosek samego środowiska naukowego rozszerzono o prace doktorskie.
Od 2016 roku partnerem konkursu jest Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na którym organizowane są konferencje i gale wręczenia nagród dla autorów najlepszych prac.
17. edycja ogólnopolskiego konkursu naukowego „Otwarte Drzwi” została objęta honorowym patronatem prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Info i fot. PFRON, oprac. rhr/
Data publikacji: 07.07.2021 r.