Gala Karty Różnorodności: Mierzenie DEI w Polsce, sytuacja osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy i dyrektywa Women on Boards
- 11.10.2024
21 października 2024 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbędzie się Gala Karty Różnorodności – jedno z najważniejszych wydarzeń dla firm zaangażowanych w promowanie różnorodności i równości. Karta Różnorodności, międzynarodowa inicjatywa pod patronatem Komisji Europejskiej, w Polsce koordynowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, po raz kolejny zaprasza liderów_ki, ekspertów_ki i praktyków / czki DEI z różnych branż i organizacji, aby wspólnie podjąć tematy ważne z perspektywy budowania włączających miejsc pracy.
Gala Karty Różnorodności jest okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk, które wspierają różnorodność w miejscu pracy. Agenda tegorocznej edycji skoncentrowana jest wokół trzech wiodących tematów: Dyrektywy Women on Boards mającej na celu zwiększenie udziału kobiet w zarządach spółek, sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy oraz mierzeniu DEI.
– Podczas Gali Karty Różnorodności akcentujemy tematy, którymi zajmowaliśmy się w mijającym roku, jak i wskazujemy te, którym chcemy się mocniej przyjrzeć w kolejnym. Gala to dobra okazja do spotkania, poznania się, wymiany doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk pracodawców rozwijających strategiczne zarządzanie różnorodnością i zainteresowanych wzmacnianiem spójności społecznej – mówi Marzena Strzelczak, doradczyni Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu ds. DEI.
W tym roku w roli gościa specjalnego wystąpi Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Jego przemówienie ma być inspirującym głosem w dyskusji o wyzwaniach, przed którymi stoją osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy, oraz o rozwiązaniach, dzięki którym pracodawcy mogą wspierać inkluzję i spójność społeczną.
Podczas wydarzenia odbędzie się także premiera raportu z 4. edycji badania Diversity IN Check. To narzędzie pozwalające na weryfikację dojrzałości firm w obszarze DEI (ang. Diversity, Equity, Inclusion) oraz monitorowanie ich postępów na drodze do włączenia i równości. Wyniki i wnioski płynące z badania FOB obrazują najnowsze trendy, wyzwania oraz przykłady dobrych praktyk w tym obszarze.
Poznamy też przykłady działań wyróżniających się firm, które z sukcesem wdrożyły polityki różnorodności. Fundacja Integralia zaprezentuje swój program „Sprawny Staż”, oferujący możliwości zawodowe osobom z niepełnosprawnościami. Polpharma podzieli się doświadczeniami w analizie treści pod kątem języka inkluzywnego, a T-Mobile Polska SA przedstawi narzędzie „Living DE&I”, które pomaga integrować zasady DEI w codziennych procesach firmy. Będziemy mieli okazję usłyszeć także o inicjatywie Banku BNP Paribas „Wspieram Feminatywy – wystarczy słowo, by zacząć zmianę”, zwracającej uwagę na równość płci w komunikacji firmowej, natomiast Diversity HUB opowie o wzmacnianiu roli kobiet w biznesie poprzez rozwijanie sieci pracowniczych.
Podczas panelu dyskusyjnego, który odbędzie się w drugiej części Gali Karty Różnorodności, zaproszeni eksperci i ekspertki wspólnie zastanowią się, czy unijna Dyrektywa Women on Boards faktycznie pomoże przełamać tzw. „szklany sufit” i poprawi sytuację kobiet na polskim rynku pracy. W panelu wezmą udział m.in. Paweł Bechciński z IKEA Retail Polska, Dorota Kuprianowicz-Legutko z T-Mobile Polska oraz Anna Sirocka, prezeska Fundacji Liderek Biznesu. Dyskusję moderować będzie Marzena Strzelczak, doradczyni Zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu ds. DEI.
Gala Karty Różnorodności to wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi firmy i organizacje działające na rzecz bardziej sprawiedliwego, otwartego i włączającego rynku pracy. Oprócz podsumowania dotychczasowych działań, wydarzenie jest okazją do zaprezentowania działań Karty Różnorodności zaplanowanych na nadchodzący rok.
Wstęp na Galę jest wolny, ale pierwszeństwo mają przedstawiciele / ki firm członkowskich Programu Partnerstwa Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz pracodawców, którzy są Sygnatariuszami Karty Różnorodności. Więcej informacji na temat wydarzenia oraz formularz rejestracyjny znaleźć można na stronie: https://odpowiedzialnybiznes.pl/karta-roznorodnosc i/gala.
Partner główny: T-Mobile Polska SA
Partnerzy: ERGO Hestia oraz Giełda Papierowych Wartościowych w Warszawie
Opiekun Karty Różnorodności: Orange Polska
Sygnatariusz Wspierający 2024: IKEA Retail
Patronat honorowy: Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych
***
Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest najdłużej działającą, od 2000 roku, i największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją zrównoważonego rozwoju w kompleksowy sposób. Forum to organizacja ekspercka, pozostająca inicjatorem i partnerem przedsięwzięć kluczowych dla ESG w Polsce. Jedną z flagowych inicjatyw FOB jest Program Partnerstwa, skupiający ponad 80 firm – liderów branż, którzy dzięki współpracy z gronem ekspertów_ek podnoszą swoje kompetencje w zakresie ESG i podejmują wspólne działania wspierające zrównoważoną transformację biznesu.
Ważne miejsce w działalności FOB zajmuje współpraca międzynarodowa. Od 2002 roku organizacja jest krajowym partnerem CSR Europe, a od 2009 r. współpracuje z World Business Council for Sustainable Development (WBCSD). FOB jest organizatorem programu Chapter Zero Poland, polskiej odsłony Climate Governance Initiative powołanej przez Światowe Forum Ekonomiczne.
FOB koordynuje również Kartę Różnorodności w Polsce – międzynarodową inicjatywę pod patronatem Komisji Europejskiej, kierowaną do pracodawców szczególnie zaangażowanych w obszarze DEI. FOB prowadzi także Program Rozwoju Wolontariatu Pracowniczego oraz skierowany do studentów_ek program edukacyjny Liga Odpowiedzialnego Biznesu. Forum organizuje konkurs “Raporty Zrównoważonego Rozwoju”. Zainicjowało również powstanie Karty Praw Dziecka w Biznesie.
„Działając na rzecz zrównoważonego rozwoju, inspirujemy biznes, który zmienia świat, łączymy ludzi, którzy zmieniają biznes” – tak brzmi misja organizacji.
Info: Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Data publikacji: 11.10.2024 r.