Gala konkursu Mister Disabled 2019

Stowarzyszenie Górnośląski Skarabeusz po raz kolejny zorganizowało ogólnopolski konkurs Mr. Disabled – odpowiednik przyznawanej od 16 lat nagrody „Lady D”. Ideą konkursu jest uhonorowanie mężczyzn z niepełnosprawnością, którzy wykazują wielką determinację w życiu społecznym, zawodowym, sportowym i kulturalnym. Uroczysta Gala konkursowa miała miejsce 10 maja w Starochorzowskim Domu Kultury w Chorzowie.

Licznie zgromadzonych gości Gali powitali dyrektor konkursu i prezes Stowarzyszenia Górnośląski Skarabeusz Ewa Sprus oraz europoseł Marek Plura, który objął konkurs patronatem. – Cieszę się, że spotkam tu dzisiaj wielu wspaniałych facetów, którzy – pomimo swoich niepełnosprawności – pomagają innym, którzy dodają im odwagi i energii. Bardzo ich za to podziwiam i dziękuję – powiedział M. Plura.

Laureaci
Europejskie laur konkursu Mr. Disabled, przyznawany przez eurodeputowanego Marka Plurę, otrzymał poseł Sławomir Piechota, wieloletni przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej, za dbałość o to, by nasze polskie prawo było pełne najlepszych europejskich standardów, by ludzie z niepełnosprawnością mogli żyć godnie i aktywnie.

Marcin Drzewiecki w kategorii Życie zawodowe
Pracuje jako coach – trener mentalny w TV Polsat oraz prowadzi szkolenia. Jest autorem projektu programu pod tytułem „Wstań, poczuj w sobie siłę życia”, obecnie tworzy własną firmę na rzecz rozwoju osób niepełnosprawnych oraz młodzieży. Jak sam o sobie mówi jego celem jest być każdego dnia lepszym człowiekiem, aby każdy dzień był wyjątkowy.

Marek Bawej nagroda specjalna
Z wykształcenia terapeuta zajęciowy, wolontariusz Fundacji „Pomóc Więcej” i Stowarzyszenia na rzecz autyzmu „Kokardka”. Artysta muzyczny, gra na fletni. Pomysłodawca projektu „Teatr obok Młodzieży” oraz zespołu integracyjno-terapeutycznego „Jestem Tu”. Uczestnik Śląskiego Szlaku z Autyzmem.

Krzysztof Kotyniewicz w kategorii Życie społeczne
Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych. Wykładowca języka migowego i instruktor orientacji przestrzennej, aktywny działacz na rzecz środowiska osób niesłyszących. Członek krajowej Rady Konsultacyjnej dla osób niepełnosprawnych. Członek Komitetu Narodowych Obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej. Współtwórca Społecznego Raportu Alternatywnego z realizacji Konwencji ONZ dot. praw osób niepełnosprawnych.

Adrian Castro w kategorii Sport
Mistrz świata i Europy w szermierce na wózkach, medalista Paraolimpiady w
Rio de Janeiro, trzykrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Nagrodę odebrał w imieniu laureata i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – Jacek Maczuch, redaktor sportowy Radia „Fest”.

Mariusz Kędzierski w kategorii Życie artystyczne
Wybitny artysta portrecista, wystawiał swoje prace w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Turcji. Twórca projektu „Mariusz rysuje”. Otrzymał miedzy innymi nagrodę „Best Global Artist 2018” w Dubaju, znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków. Znany czytelnikom „Naszych Spraw” z kilku materiałów prasowych i prezentacji prac.

Tytuł Mr. Disabled przyznano osobie szczególnie bliskiej stowarzyszeniom i fundacjom, której to środowisko ma wiele do zawdzięczenia, a której, niestety, nie ma już wśród nas. Pośmiertnie otrzymał go Piotr Pawłowski.
Działacz społeczny, założyciel i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji „Integracja”. W TVP i Telewizji Polsat prowadził program autorski „Integracja”. Miłośnik malarstwa, członek Światowego Związku Artystów malujących ustami, a prace swoje wystawiał między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie. Społeczny doradca rzecznika praw dziecka oraz członek Krajowej Rady Konsultacyjnej przy pełnomocniku rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Nagrodę odebrali najbliżsi współpracownicy Piotra Pawłowskiego: Michał Walewski i Tomasz Pisarzewski, który odczytał w imieniu żony laureata jej list i pozdrowienia dla uczestników Gali. „Będziemy kontynuować dzieło Piotra i realizować Jego pomysły. Mamy doświadczenie , nakreśloną misję i oddanych przyjaciół” – napisała m.in. Ewa Pawłowska.

Wyróżnienia:

Rafał Rocki w kategorii Sport
Reprezentuje nasz kraj od kilku lat na arenie międzynarodowej w rugby na wózkach, kilkukrotny medalista Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce.

Ludwik Błyszczak w kategorii Życie kulturalne
Autor tomików poezji, scenariuszy filmowych do filmów krótkometrażowych, publikuje swoje prace w czasopismach takich jak „Zorza”, „Gość Niedzielny”, „Dziennik Zachodni”. Pisanie jest dla niego żmudną i trudną pracą bowiem wystukuje litery na klawiaturze komputera palcami u stóp lub ołówkiem trzymanym w ustach.

Antoni Lipka w kategorii Życie kulturalne
Prezes Śląskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Osób Niepełnosprawnych w Siemianowicach Śl., promotor regionu i kultury Śląska. Kultywuje tradycje i obrzędy ludowe organizując liczne konkursy z dziedziny plastyki, fotografii, poezji, rękodzieła, rzeźby, a nawet sztuki kulinarnej. Inicjator konkursu „Twórca Roku”. Organizator turnusów rehabilitacyjnych dla osób z niepełnosprawnością.

Do występu wokalnego na Gali został zaproszony Łukasz Baruch, jako ubiegłoroczny laureat Mr. Disabled w kategorii kultury, aby wspólnie z Karoliną Żelichowską zaśpiewać dla zaproszonych gości. Są oni założycielami i kierują pracami Fundacji Wygrajmy Razem z Dąbrowy Górniczej, której aktywną działalność na wielu polach wielokrotnie prezentowaliśmy na łamach „Naszych Spraw”.
Łukasz Baruch został uhonorowany nagrodą Krzewiciel Kultury na Śląsku i w Zagłębiu. Wyróżnienie, które otrzymał było dla niego niespodzianką, a uroczystego wręczenia dokonał znany tenor – Sylwester Targosz-Szalonek, prezes Fundacji Operetki Śląskiej.
Pan Sylwester, od dawna zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem Górnośląski Skarabeusz, nie byłby sobą gdyby nie wystąpił z recitalem, w którym zabrał uczestników Gali w muzyczną podróż, niemalże dookoła świata.
Gala Mr. Disabled została objęta patronatem prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali.

Zobacz galerię…
Tekst i fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 20.05.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również