Podczas gali uświetniającej obchody 85-lecia ZUS prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Zakład działa skutecznie, a przyjęty w Polsce system zabezpieczenia społecznego z państwową instytucją, z państwowymi gwarancjami daje pewność, że świadczenia zostaną wypłacone. – ZUS i sam system ubezpieczeń społecznych musi być elastyczny i musi się dopasowywać do potrzeb zmieniającego się świata – zaznaczył też prezydent. W jego opinii, fundamentalne znaczenie ma pewność, że ZUS wypłaci świadczenie.
– I możemy wprowadzać różne zmiany systemowe, ale jestem ostatnim człowiekiem w Polsce, który będzie zwolennikiem zlikwidowania państwowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo jest to instytucja gwarantująca świadczenia i to ma nieprawdopodobnie wielką wartość – mówił Andrzej Duda wskazując, że zdaje sobie sprawę z tego każdy, kto ukończył 40 lat. Podkreślił także, że państwo powinno mieć wobec swoich obywateli wymiar opiekuńczy.
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zaznaczyła, że Zakład ma ambitne plany na przyszłość. Stawia na rozwój nowoczesnej e-administracji i oferowanie obywatelom prostych usług. – Planujemy wprowadzenie e-płatności, aplikacji mobilnych dla klientów, powiadomień SMS i e-mail o stanie realizacji sprawy oraz zautomatyzowanie przyznawania i wpłaty świadczeń, bez wniosku klienta. W 2020 roku rozpoczniemy prace nad projektem przejęcia od płatników składek obowiązków związanych z wypełnianiem i przekazywaniem dokumentów ubezpieczeniowych – zapowiedziała prezes ZUS.
Podczas jubileuszowej gali zaproszeni goście dyskutowali o roli współczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w instytucjach zabezpieczenia społecznego. – W ubezpieczeniach społecznych można na przykład wykorzystywać technologię Big Data, by wychwycić osoby, które nawet nie wiedzą, że mogą skorzystać z jakiegoś świadczenia – mówił Marcelo Caetano, sekretarz generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego (ISSA).
Trzeba pamiętać, że nowoczesne technologie to nie tylko szansa, ale też zagrożenia, na co zwrócił uwagę dr Stephan Fasshauer, dyrektor DRV Bund (niemieckiej instytucji zabezpieczenia emerytalno-rentowego). – Każdego dnia odnotowujemy nawet 1000 ataków na bezpieczeństwo sieci IT. Musimy zadbać o to, by społeczeństwo nie obawiało się o bezpieczeństwo swoich danych – dodał.
Wiceminister rodziny Marcin Zieleniecki przeczytał list, który do uczestników wydarzenia skierowała minister Bożena Borys-Szopa.
„W ostatnim czasie Zakład Ubezpieczeń Społecznych był głównym aktorem w przeprowadzanych przez rząd najważniejszych reformach w obszarze polityki społecznej w Polsce. Mam tu na myśli przede wszystkim przywrócenie wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.” – napisała minister Borys-Szopa. I dodała: „Przez 85 lat funkcjonowania tej niezwykle zasłużonej instytucji zmieniło się bardzo wiele. Jedno wszak pozostało niezmienne – misja ZUS, którą jest zagwarantowanie wszystkim uprawnionym Polakom otrzymanie w terminie należnych im świadczeń. I z tego zadania Zakład wywiązuje się wzorowo.”
O wspólnych inicjatywach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i PFRON realizowanych w duchu solidarności społecznej napisała prezes zarządu Funduszu Marlena Maląg. List odczytała zastępca prezesa zarządu PFRON Dorota Habich.
„Rola ZUS jest szczególna, gdyż „solidarność” jest podstawą systemu ubezpieczeń społecznych, który zapewnia obywatelom bezpieczeństwo w sytuacjach ograniczenia lub niezdolności do pracy. Natomiast to zabezpieczenie jest oparte na zaufaniu do państwa jako gwaranta trwałości tego systemu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako instytucja z tak długą tradycją jest dowodem na stabilność” – podkreśliła w liście prezes Marlena Maląg.
Uroczystości jubileuszowe stały się okazją do tego, by docenić instytucje współpracujące z ZUS i wspierające Zakład w realizacji ustawowych zadań. Prof. Gertruda Uścińska wręczyła ich reprezentantom okolicznościowe wyróżnienia honorowe ZUS „Lider Współpracy”. Nagrodzone podmioty to: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski, PKO Bank Polski SA, Prokuratoria Generalna RP, Państwowa Inspekcja Pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Polska Poczta SA, PZU S.A., IBM Polska Sp. z o.o., Asseco Poland S.A. oraz Comarch S.A.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 r. Do głównych zadań ZUS należy terminowa wypłata świadczeń, dbałość o jak najlepszą obsługę klientów, troska o zdrowie i sprawność ubezpieczonych oraz powszechna edukacja w dziedzinie ubezpieczeń społecznych.
Obecnie do Zakładu wpływają składki na ubezpieczenia społeczne za 15,3 mln osób. Wpłaca je 2,5 mln przedsiębiorców. Z kolei w 2017 r. wypłacono z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych blisko 137,10 mld zł emerytur. Ponad 48,2 mld zł wydano na świadczenia z funduszu rentowego.
Łącznie ZUS obsługuje 25 milionów klientów: ubezpieczonych, świadczeniobiorców i przedsiębiorców.
Więcej informacji o historii i roli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Info: ZUS, Prezydent RP, MRPiPS, PFRON, oprac. rhr/, fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP, ZUS
Data publikacji; 11.10.2019 r.