Poprawa komfortu dla osób korzystających z aparatów i implantów słuchowych, większa dostępność pokojów rodzinnych oraz toalet dla osób z niepełnosprawnościami, to kolejne rozwiązania wprowadzone w Posnanii. – Każde nowe udogodnienie to element realizacji polityki ESG. Chcemy, żeby nasi klienci czuli się u nas równi i mieli przekonanie, że Posnania jest dla wszystkich – mówi Marek Ćwiek, dyrektor galerii.
Stały wzrost wskaźników odwiedzalności Posnanii to efekt wielowymiarowych działań, również tych z zakresu realizacji społecznej odpowiedzialności biznesu. Posnania jest miejscem przyjaznym i dostępnym dla wszystkich, dlatego wdrażanie standardów inkluzywności jest niewątpliwie jednym z priorytetów strategii jej rozwoju. Kolejne tygodnie, to kolejne udogodnienia zwiększające komfort funkcjonowania klientów w przestrzeni Posnanii. Osoby korzystające z aparatów słuchowych oraz implantów mogą skorzystać już z pętli indukcyjnej, dostępnej w Punkcie Informacji. To rozwiązanie, które ogranicza nieprzyjemne odczucia związane z odbiorem dźwięków przez aparaty słuchowe i implanty w pomieszczeniach, w których słychać wiele różnych odgłosów jednocześnie. Pętla znacząco poprawia jakość dźwięku, szczególnie w pomieszczeniach, w których może pojawiać się pogłos lub jest spory hałas. Ale to nie jedyne udogodnienie dla klientów, które właśnie pojawiło się w Posnanii.
Reakcja na sygnały
– Toalety dla osób z niepełnosprawnościami, czy pokój rodzinny często wykorzystywane były niezgodnie z ich przeznaczeniem. Osoby dla których faktycznie zgłaszały ten problem zarządcy obiektu. Dbając o to, żeby pomieszczenia wykorzystywane były zgodnie ze swoim przeznaczeniem, zainstalowaliśmy wideodomofony, które wyeliminują ten problem – tłumaczy Marek Ćwiek.
Przy domofonach umieszczono tabliczki informacyjne, których treść konsultowana była z Fundacją Wózkowicze, a wpływ na samą treść przekazu miały również osoby biorące udział w otwartym głosowaniu na profilu organizacji. – Poza zwiększeniem dostępności pomieszczeń, naszym celem jest uwrażliwienie naszych klientów na potrzeby innych. Podejmując różnego rodzaju działania, czy reagując na zgłoszenia od naszych klientów, zawsze bierzemy pod uwagę ich intencje. – mówi Marek Ćwiek – Nie zarzucamy nikomu złośliwości, tylko zakładamy, że na przykład wykorzystywanie toalety dla osób z niepełnosprawnościami, jako przebieralni, wynika z braku świadomości i niewiedzy. Stąd zainstalowane domofony musiały zostać opatrzone stosownym komentarzem. – dodaje. Społeczność skupiona wokół Fundacji Wózkowicze wskazała najlepszą ich zdaniem treść komunikatu.
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami/ pokój rodzinny. Zadzwoń domofonem by wejść. Bądź uprzejma/ uprzejmy, nie zajmuj pomieszczenia jeśli nie musisz.” Wywołanie dyskusji w mediach społecznościowych, reakcje i komentarze, wskazują na to, że problem zajmowania specjalnych pomieszczeń przez przypadkowe osoby pojawia się w różnych przestrzeniach bardzo często i systemowe rozwiązania są konieczne, aby poprawiać jakość funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami nie tylko w Posnanii.
Inkluzywność w standardzie
Udoskonalanie Posnanii to proces ciągły, ale inkluzywność i dostępność przestrzeni od samego początku była jednym ze strategicznych założeń jej funkcjonowania. W całym obiekcie zastosowano szereg rozwiązań przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie alejki zostały zaprojektowane tak, aby osoby poruszające się na wózkach mogły swobodnie się po nich przemieszczać. Szereg rozwiązań wprowadzano również przy zaangażowaniu strony społecznej. W ten sposób zaprojektowano i dostosowano do potrzeb ich użytkowników na przykład pokoje rodzinne, czy toalety dla osób z niepełnosprawnościami. W pomieszczeniach zamontowano dodatkowe wieszaki, przystosowano wysokość luster. We współpracy z Fundacją Wózkowicze oraz VOX dostosowano meble w strefie Working Zone do wymiarów i konstrukcji wózków inwalidzkich. Dodatkowo osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą bezpłatnie wypożyczyć w Posnanii wózek, czy chodzik rehabilitacyjny, a osoby w spektrum neuroróżnorodności mogą korzystać z wyciszających słuchawek, pokoju wyciszenia, czy cichych godzin.
Wielowymiarowa wrażliwość
W realizację założeń społecznej odpowiedzialności zaangażowana jest cała grupa pracowników, a Posnania jako pierwsze centrum handlowe w Poznaniu wprowadziła dla personelu program szkoleniowy z zakresu obsługi osób z niepełnosprawnościami. Jest on realizowany z Fundacjami Wózkowicze i TAKpełnosprawni. Poza działaniami systemowymi Posnania aktywnie wspiera inicjatywy takie jak „Wrażliwcy_kultura bez barier”, czy „Oddech dla mam”, które wspierają działania osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów, a także aktywizują lokalną społeczność. – Wielowymiarowe działania w zakresie realizacji założeń ESG, w które z sukcesem angażują się również nasi najemcy pokazują, jak ważny jest dziś biznes oparty na wartościach. – Marek Ćwiek, dyrektor Posnanii.
pr/
Data publikacji : 01.10.2024 r.