Game over? Nic podobnego! Emocje właśnie się zaczynają! Paryski znicz znów płonie
- 29.08.2024
Nieco ponad dwa tygodnie po spektakularnym zakończeniu Igrzysk XXXIII Olimpiady, 28 sierpnia 2024 r. w Paryżu odbyła się ceremonia otwarcia XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich. Wyjątkowy spektakl i przemarsz 168 reprezentacji oglądało na paryskim placu Zgody ok. 50 tys. widzów.
Choć w ten piękny środowy wieczór najważniejszym pytaniem nie było to, jak będzie wyglądała ceremonia otwarcia i kto zapali znicz, to jednak kibice na całym świecie (ok. 300 milionów przed telewizorami) ciekawi byli, jak będzie wyglądała uroczystość i siłą rzeczy porównywali ją do otwarcia igrzysk olimpijskich sprzed kilku tygodni.
Tym razem reżyser Thomas Jolly przekazał kierownictwo artystyczne szwedzkiemu choreografowi Alexandrowi Ekmanowi, który zapowiadał, że nie zapomnimy tego spektaklu, zlokalizowanego ponownie poza olimpijskim stadionem, a dokładnie między Łukiem Triumfalnym a placem Zgody (Place de la Concorde).
Zapowiadał występy zapierające dech w piersiach. Czy się udało? Bez dwóch zdań, a niektórzy wręcz twierdzą, że choreografia i układy artystyczne były ciekawsze niż kilka tygodni temu. Spektakl, zatytułowany „Paradox”, proponował refleksję nad miejscem i sytuacją osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie. Czy nie jest właśnie paradoksem, że społeczeństwo uważa się za inkluzywne, podczas gdy pozostaje często pełne uprzedzeń? Przy pomocy 140 wykonawców, w tym 16 artystów z niepełnosprawnościami (w tym polskiego tancerza, Piotra Iwanickiego), Ekman skutecznie przekonywał do budowania bardziej inkluzywnego społeczeństwa. Bo tylko razem możemy wszystko.
Słońce jeszcze nie zaszło, kiedy jedna z najbardziej znanych w świecie formacja akrobatyczna francuskich sił lotniczych rozpyliła nad Polami Elizejskimi kolory, składające się na francuską flagę, i rozpoczęła się parada sportowców. Kilka tysięcy zawodników, trenerów i działaczy maszerowało lub poruszało się na wózku, na trasie od Łuku Triumfalnego do placu Zgody.
Ten plac, utworzony w latach 1755-1775, to wielka miejska przestrzeń, ma blisko dziewięć hektarów. Najpierw nazywał się placem Ludwika XV, potem – podczas rewolucji – przemianowano go właśnie na plac Rewolucji. To tu, przy wejściu do ogrodu Tuileries, stała gilotyna, na której głowę stracili między innymi Ludwik XVI czy Maria Antonina. W mieście, w którym historia przemawia z każdego kamienia, organizatorzy zgrabnie wymyślili, że parada sportowców kończyła się właśnie na placu ze zgodą w nazwie.r
Elegancko zaprezentowała się polska ekipa, w strojach marki Bizuu i biżuterii Lilou. Chorążymi byli: kulomiotka Lucyna Kornobys, dwukrotna wicemistrzyni paralimpijska (Rio i Tokio), oraz skoczek wzwyż Maciej Lepiato, dwukrotny mistrz paralimpijski (Londyn, Rio) i zdobywca brązowego medalu (Tokio).
Tony Estanguet, szef komitetu organizacyjnego igrzysk w Paryżu, przywitał wszystkie 168 delegacji, reprezentujących 4400 sportowców, którzy walczyć będą o medale. Podkreślał, że nad Sekwaną są najlepsze okoliczności do uprawiania sportu, najlepsi wolontariusze i najlepsza pogoda, bo ta była w środę wieczorem znakomita (w odróżnieniu od towarzyszącej otwarciu igrzysk olimpijskich). Szef Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego, Andrew Parsons, podkreślał symbolikę miejsca, w którym trwała ceremonia i w którym rewolucja silnie odcisnęła swoje piętno. Igrzyska paralimpiskie oficjalnie otworzył prezydent Francji, Emmanuel Macron.
Zapłonął znicz, ten sam, który palił się w czasie igrzysk olimpijskich. Zaszczytu jego zapalenia dostąpiła piątka sportowców: Charles-Antoine Kouakou (paralekkoatleta, mistrz paralimpijski z Tokio w biegu na 400 metrów w klasie T20), Nantenin Keita (paralekkoatletka, czterokrotna medalistka igrzysk paralimpijskich w biegach na 100, 200 i 400 metrów; T13), Fabien Lamirault (paratenisista stołowy, czterokrotny medalista paralimpijski w singlu kl. 2 i deblu kl. 1-2), Alexis Hanquinquant (paratriathlonista w klasie PTS4, złoty medalista igrzysk paralimpijskich z Tokio) oraz Elodie Lorandi (parapływaczka w klasie S10, czterokrotna medalistka igrzysk paralimpijskich).
Przed nami 11 dni sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie. Do naszej ekipy dołączył lekkoatleta Marek Wietecki, który wystartuje w konkursie rzutu oszczepem. Ostatecznie jednak Polskę reprezentować będzie 83 zawodniczek i zawodników. Problemy zdrowotne zatrzymały w kraju Piotra Kosewicza, mistrza rzutu dyskiem z Tokio.
Tomasz Gorazdowski z Paryża, fot. Bartłomiej Zborowski, Tomasz Markowski / PKPar
Starty Polaków 29 sierpnia
Czwartek to pierwszy dzień rywalizacji w Paryżu. Mogą być pierwsze medale! Oto terminarz występów Polaków.
Parabadminton
• O godz. 9:50 udział Polaków na igrzyskach w Paryżu rozpocznie Bartłomiej Mróz, którego rywalem w fazie grupowej (SU5) będzie mocny Malezyjczyk Liek Hou Cheah.
• W drugiej części dnia, o 18:00, w klasie SH6 Oliwia Szmigiel rozpocznie rywalizację w fazie grupowej spotkaniem z reprezentantką Peru, Rubi Milagros Fernandez Vargas.
Parapływanie
• O 9:59 Jacek Czech wystartuje w eliminacjach 100 m stylem grzbietowym (klasa S2), ew. finał tego samego dnia o 18:00.
• Niecałą godzinę później, o 10:54, na 50 m stylem dowolnym (S10) popłynie w eliminacjach Alan Ogorzałek. Ewentualny finał o 19:41.
• O 11:11 Joanna Mendak powalczy w eliminacjach 100 m motylkiem (S13). Ew. finał o 20:15.
• Od razu w finale o 17:50 zobaczymy Kamila Otowskiego, który wystartuje na 100 m stylem grzbietowym (S1), czyli dystansie, na którym w ubiegłym roku został mistrzem świata.
Paratenis stołowy
• Rywalizacja paratenisistów stołowych rozpocznie się o 10:45 spotkaniem Rafała Czupera i Tomasza Jakimczuka w 1/8 finału debla (MD4) z Khaledem Ramadanem i Eslamem Raslanem z Egiptu. Jeśli Polacy wygrają, o 13:45 w ćwierćfinale czeka na nich francuska para Fabien Lamirault (który był jednym z tych, którzy zapalili paralimpijski znicz) i Julien Michaud.
• O 11:30 rywalizację w deblu (MD18) rozpoczną w 1/8 finału Igor Misztal i Maksym Chudzicki pojedynkiem z Brytyjczykami Aaronem McKibbinem i Joshuą Staceyem.
• O 12:15 w tej samej klasie (MD18) rywalizację rozpocznie para Patryk Chojnowski/Piotr Grudzień. Ich rywalami będą Japończycy Mahiro Funayama i Katsuyoshi Yagi.
• O 17:00 od 1/16 finału rywalizację w mikście (XD7) rozpoczną Dorota Bucław i Rafał Czuper pojedynkiem z włoską parą Carlotta Ragazzini/Federico Crosara.
• Z kolei o godz. 20:00 rywalizację rozpoczną miksty w 1/8 finału klasy XD17. Karolina Pęk i Piotr Grudzień zmierzą się z Maryną Lytowczenko i Iwanem Majem z Ukrainy, a 45 minut później Katarzyna Marszał z Patrykiem Chojnowskim zmierzą się ze zwycięzcą meczu z poprzedniej rundy.
Parałucznictwo
Na czwartek zaplanowano rundy kwalifikacyjne.
• O 13:00 wystartują Łukasz Ciszek (łuk klasyczny mężczyzn open) i Ksenija Markitantowa (łuk bloczkowy kobiet open).
• O 17:00 wystąpi Milena Olszewska (łuk klasyczny kobiet open).
Parakolarstwo torowe
Dokładnie o 13:41 Karol Kopicz w tandemie z pilotem Marcinem Białobłockim od kwalifikacji rozpoczną swój start na torze kolarskim (wyścig indywidualny na dochodzenie, 4000 m). Jeśli nasi kolarze znajdą się wśród czterech najszybszych tandemów, o 16:59 powalczą o brąz lub o 17:13 – o złoto.
Boccia
Jako ostatni tego dnia mecze grupowe rozpoczną zawodnicy bocci.
• O 14:00 rywalem Damiana Iskrzyckiego (BC3), wspieranego przez operatora rampy Dariusza Borowskiego, będzie Tak Wah Tse z Hongkongu.
• O 18:10 Kinga Koza (BC1) zmierzy się z reprezentującą Bermudy Yushae Andrade.
• O 20:30 Edytę Owczarz (BC3), wspieraną przez operatorkę rampy Krystynę Owczarz, czeka pojedynek z Ladamanee Kla-Han z Tajlandii.
Informacja prasowa Polskiego Komitetu Paralimpijskiego
Data publikacji: 29.08.2024 r.