Gdańscy neurochirurdzy wykorzystują w czasie operacji technologię 3D

Specjaliści ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, jako pierwsi w Polsce wykorzystali możliwości egzoskopu przy zabiegach neurochirurgicznych. Urządzenie służy do obrazowania w formacie 3D pola operacyjnego i pozwala 30-krotnie je powiększyć.

Gdański szpital dysponuje egzoskopem od miesiąca. W tym czasie neurochirurdzy wykorzystali sprzęt przy dwudziestu zabiegach. Były to głównie operacje kręgosłupa, neuralgii nerwu trójdzielnego oraz guzów zlokalizowanych w tylnej jamie czaszki.

Kierownik Oddziału Neurochirurgii Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku prof. Wojciech Kloc zaprezentował 25 lutego możliwości, które daje chirurgom technologia 3D.

Na egzoskop Vitom 3D składa się kamera, która oświetla pole operacyjne, tor wizyjny oraz monitor, dzięki któremu cały zespół bloku operacyjnego po założeniu okularów polaryzacyjnych może śledzić przebieg zabiegu w trójwymiarze.

– Urządzenie umożliwia wizualizację trudno dostępnych zmian wewnątrzczaszkowych, szczególnie tych, które znajdują się w pniu mózgu i jego okolicach. Za pomocą egzoskopu dostrzegamy naczynia i unerwienia, których wcześniej nie mieliśmy szansy zobaczyć – mówił prof. Kloc. Dodał, że technologia wysokiej rozdzielczości obrazu wraz z oprogramowaniem cyfrowej kamery pozwalają na nakładanie filtrów różnej barwy, co ułatwia identyfikację ważnych struktur anatomicznych.

– Aby dostrzec granicę chorobowej zmiany, chirurg nie musi pochylać się nad mikroskopem. Na ekranie jest w stanie dostrzec wszystko, ponieważ obraz może powiększyć trzydziestokrotnie. Dzięki trójwymiarowi dokładnie widzimy tkanki zdrowie i patologiczne, oraz to, co najbardziej nas interesuje, czyli granice między np. guzem, a zdrowym mózgiem. Chodzi o to, aby nie uszkodzić zdrowego mózgu, a jednocześnie wyciąć cały nowotwór – wyjaśnił neurochirurg.

Zapewniał, że dzięki wykorzystaniu egzoskopu ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu jest minimalne.

Prof. Kloc wskazał również na ergonomiczne zalety zastosowania egzoskopów w chirurgii. – Pozycja podczas zabiegów jest wygodniejsza. Dzięki egzoskopowi lekarze podczas operacji mogą patrzeć wprost. Nie obciąża to kręgosłupa i wzroku. Urządzenie pozwala na korzystanie z handrestów, dzięki którym ręce nie męczą się, nie drżą, a ruchy są bardziej precyzyjne – wytłumaczył.

Sprzęt wykorzystywany jest też w dydaktyce. – To doskonałe urządzenie do nauki dla młodych neurochirurgów. Technologia cyfrowa daje możliwości rejestracji i opracowania zapisów wideo do analizowania zastosowanych technik operacyjnych – dodał prof. Wojciech Kloc.

Przyznał, że korzystanie z egzoskopu wymaga odpowiedniej koordynacji ruchowo-wzrokowej. Każdy chirurg, który chciałby zastosować urządzenie na sali operacyjnej, musi przejść specjalne szkolenie i przygotowanie.

Jedną z operacji, którą przeprowadził zespół neurochirurgów z gdańskiego szpitala, było usunięcie rzadkiego guza szyszynki u 30-letniej Joanny z Żukowa. Kobieta przez dwa lata skarżyła się na bóle i zawroty głowy. Zdarzało się, że traciła przytomność. W rozmowie z PAP powiedziała, że zabieg uratował jej życie. – Czuję się bardzo dobrze. Jestem szczęśliwą matką, niedawno urodziłam drugie dziecko – mówiła.

Zakup egzoskopu Vitom 3D był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Gdańska i Portu Lotniczego Gdańsk. Sprzęt kosztował 420 tys. zł.

– Chcemy inwestować w zdrowie. Cieszymy się, że mamy w Gdańsku fantastyczny zespół specjalistów, którzy potrafią w pełni wykorzystać to urządzenie. Ważne, jest też to, że skorzystają z niego nie tylko gdańszczanki i gdańszczanie, ale także mieszkańcy Pomorza – powiedział w rozmowie z PAP wiceprezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych Piotr Kowalczuk.
Przypomniał, że egzoskop jest jednym z wielu urządzeń zakupionych dzięki porozumieniu, które w 2018 roku zawarł prezydent Paweł Adamowicz z marszałkiem województwa pomorskiego.

W myśl umowy gdański samorząd wspiera finansowo należące do samorządu pomorskiego szpitale wchodzące w skład spółki Copernicus Podmiot Leczniczy (Szpital im. Mikołaja Kopernika, Szpital św. Wojciecha, Wojewódzkie Centrum Onkologii i Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna) oraz Wojewódzki Szpital Psychiatryczny. (PAP)

Anna Machińska, fot. copernicus.gda.pl

Data publikacji: 26.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również