Gliński: pandemia uświadomiła nam, że wolontariat jest wielką siłą

Pandemia uświadomiła nam wagę więzi międzyludzkich i fakt, że wolontariat jest wielką siłą – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, otwierając 21 października III Forum Wolontariatu w Warszawie.

Dwudniowe III Forum Wolontariatu to ogólnopolskie spotkanie z udziałem wolontariuszy, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych zaangażowanych w działania wolontariackie.

„Nie ma demokracji bez sektora pozarządowego, bez oddolnej aktywności, bez tego – często zaczynającego się od ruchu serca – działania dla innych. I dlatego wolontariat to jest sól społeczeństwa obywatelskiego, coś niezbędnego dla każdej demokracji” – podkreślił Gliński podczas sesji otwierającej Forum.

Jego zdaniem wolontariat jest niezbędny dla „funkcjonowania każdej wspólnoty politycznej, kulturowej, przede wszystkim – dla demokracji. „Okres pandemii uświadomił nam (…) wagę więzi międzyludzkich, fakt, że wolontariat jest wielką siłą” – zaakcentował wicepremier.

„Wolontariat zaczyna się od odruchu serca, a potem sprawdza się poprzez doświadczenie solidarności i daje ogromną satysfakcję” – powiedział Gliński. Podziękował też za inicjatywę tym, którzy angażują się w wolontariat. „Te podziękowania są szczególne, ponieważ ciągle znajdujemy się w tym trudnym czasie pandemii” – dodał.

Podczas tegorocznej edycji Forum odbędą się spotkania, warsztaty i debaty, których celem jest przede wszystkim doskonalenie form współpracy z wolontariuszami.

Uczestnicy wydarzenia, poza częścią teoretyczną, wezmą także udział w wizytach studyjnych w wybranych placówkach współpracujących z wolontariuszami, m.in. w Łazienkach Królewskich i w Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń, praktyk, podzielania się wiedzą i pomysłami w zakresie organizacji wolontariatu.

Zaplanowano także wizytę w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, którego misją są działania na rzecz większej aktywności seniorek i seniorów w Warszawie. Centrum angażuje 50 wolontariuszy w wieku od 18 do 80 lat.

Odbędą się również warsztaty. Jeden z nich poświęcony będzie zdrowiu psychicznemu w pandemii. Obejmie zagadnienia psychologicznych mechanizmów reagowania w sytuacji pandemicznej, sposoby radzenia sobie ze stresem własnym oraz obawami wolontariuszy i podopiecznych.

Organizatorem wydarzenia jest Korpus Solidarności z ramienia Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.(PAP)

Agata Zbieg

Data publikacji: 21.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również