Głusi mają głos!

Głusi mają głos!

W piątek, 28 lutego ulicami Warszawy przeszła manifestacja Ruchu Społecznego Głuchych i Ich Przyjaciół, z postulatami m.in.: powołania pełnomocnika rządu ds. głuchych w Kancelarii Premiera, uznania Polskiego Języka Migowego za język mniejszości oraz dwujęzycznej edukacji

(ich zdaniem, głuchych powinno się traktować nie jako osoby niepełnosprawne, ale mniejszość językowo-kulturową) i programów telewizyjnych z napisami i tłumaczem, a także delegalizacji Polskiego Związku Głuchych.

W tym czasie w Sejmie dwa parlamentarne zespoły: ds. Osób Głuchych oraz ds. Osób Niepełnosprawnych przygotowały spotkanie ze środowiskiem osób niesłyszących i ich rodzin. Wzięli w nim udział przedstawiciele PZG, Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO oraz Stowarzyszenia Niesłyszących i Niepełnosprawnych TURKUS. Niestety zabrakło reprezentacji Ruchu Społecznego.

Tak komentuje ten fakt poseł Artur Górczyński (Twój Ruch,) przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych: – Wydawało mi się, że będzie szansa na większą współpracę. Jednak nawet nie miałem pojęcia jak trudne jest to środowisko i jak bardzo podzielone. Dzisiaj też zapraszaliśmy osoby ze środowiska manifestującego obecnie na ulicach Warszawy. Niestety nikt nie przyszedł, mam jednak nadzieję, że na następne spotkanie jednak przyjdą. Nadal jesteśmy otwarci na współpracę.

Gotowość do współdziałania podkreślił też poseł Marek Plura (Platforma Obywatelska), przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych: – Wspólna praca obu zespołów pozwala na szerszy kontakt z organizacjami osób niesłyszących i ich rodzin, dzięki czemu lepiej potrafimy definiować problemy tego środowiska i odnajdywać kierunki ich rozwiązywania. Jestem przewodniczącym Stałej Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych, dlatego mogę przenosić wiedzę z pracy zespołu parlamentarnego na bardziej zobowiązujący poziom podkomisji, a później Komisji Polityki Społecznej. Taki tryb pracy już realizujemy. Kilka dni temu na posiedzeniu poświęconym kłopotom osób głuchych z egzaminem na prawo jazdy wiceminister do spraw transportu Zbigniew Rynasiewicz zobowiązał swój resort do przygotowania odpowiednich tłumaczeń na język migowy oraz zmian w organizacji egzaminu. W najbliższej kolejności podejmiemy prace nad systemem edukacji dwujęzycznej ujmującej język migowy jako podstawowy, a także przyjrzymy się kwestiom utrudniającym. Uzgodniłem także z przewodniczącym Komisji Polityki Społecznej, że w połowie roku poprosimy pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych o raport z realizacji ustawy o polskim języku migowym. Mam nadzieję, że płynące z niego wnioski będą dobrym punktem odniesienia do analizy projektu zmian w tej ustawie, jaki został przygotowany w oparciu o prace Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Głuchych.

Kajetana Maciejska-Roczan, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych, przekazała obecnym na posiedzeniu informacje o najważniejszych problemach osób głuchych, a także propozycje ich rozwiązania. Podkreśliła, że kilka dni wcześniej organizacje tego środowiska w czasie spotkania z pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych ustaliły dalszy tryb efektywnej współpracy. Będzie ona dotyczyła także konsultacji z ZUS w zakresie ewentualnych zmian w systemie rent dla osób głuchych. Prezesi Stowarzyszenia TURKUS oraz Fundacji ECHO podkreślili pilną potrzebę analizy systemu wsparcia dla rodzin z osobami niesłyszącymi. Zwrócili też uwagę na nieprawidłowości w zakresie stosowania implantów słuchowych. Przewodniczący parlamentarnych zespołów postanowili włączyć również te zagadnienia w swoje prace. Na zakończenie umożliwiono przedstawicielom organizacji pozarządowych udział w konferencji prasowej.

Zapis video: Parlamentarny Zespół ds. Osób Głuchych; Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych – Spotkanie z przedstawicielami organizacji zrzeszających osoby niesłyszące.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp#327C944167A38C5BC1257C87002678E8

Zapis video: Konferencja prasowa – Postulaty środowiska osób niesłyszących

Ligia Krajewska (PO), Krzysztof Kotyniewicz (wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych), Paweł Rosik (Stowarzyszenie Niesłyszących i Niepełnosprawnych TURKUS), Paweł Żurawski (tłumacz języka migowego)

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp#F00F2595948DA043C1257C8C004367AD
PuMa

Data publikacji: 04.03.2014 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również