Hiszpańscy deputowani za udziałem niepełnosprawnych intelektualnie w wyborach

Hiszpańscy deputowani za udziałem niepełnosprawnych intelektualnie w wyborach

Hiszpański Kongres Deputowanych zatwierdził 18 października nowelizację ustawy o prawie wyborczym dającą niepełnosprawnym intelektualnie możliwość udziału w wyborach powszechnych. Nowe prawo powiększy liczbę wyborców o około 100 tys.

Zatwierdzony przez wszystkie ugrupowania Kongresu Deputowanych projekt zgłosiły do izby władze autonomicznej wspólnoty Madrytu. W trakcie prac w komisji dokument uległ tylko nieznacznym zmianom.

Zgodnie z nowelizacją w Hiszpanii głosować będą mogły zarówno osoby, wobec których sąd orzekł niepoczytalność, jak też pacjenci szpitali oraz klinik psychiatrycznych.

„Każda osoba może brać udział w akcie wyborczym w sposób świadomy, wolny i bezinteresowny, bez względu na formę jego wyrażenia, jak i pomocne jej do tego środki” – przewiduje nowa ustawa.

W trakcie debaty deputowani rządzących krajem socjalistów (PSOE) wskazywali, że nowelizacja pozwoli Hiszpanii wejść do grona ośmiu krajów UE, gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą brać udział w wyborach powszechnych.

Z kolei deputowani Partii Ludowej (PP) wskazywali, że dzięki nowelizacji prawa wyborczego „demokracja w Hiszpanii staje się silniejsza”, a drzwi do niej „otwierają się przed wszystkimi obywatelami”.

Nowelizację pochwaliły też inne opozycyjne ugrupowania, m.in. Ciudadanos, Podemos, a także Republikańska Lewica Katalonii (ERC). Po głosowaniu ich przedstawiciele podkreślali, że przyjęcie ustawy pozwoliło wyeliminować „bariery dyskryminujące” dużą grupę obywateli.

Według komentatorów zgodność ugrupowań reprezentowanych w Kongresie w sprawie nowej ustawy jest dobrym prognostykiem przed debatą w Senacie. Jeśli izba wyższa nie zgłosi poprawek, nowelizacja ustawy o prawie wyborczym wejdzie w życie w grudniu br. (PAP)

Marcin Zatyka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 19.10.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również