Hołownia: apeluję po raz ostatni do rządu o przesłanie projektu ws. asystencji osobistej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaapelował „po raz ostatni” do rządu, aby jak najszybciej przesłał do Izby projekt ustawy ws. asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami. Dodał, że jeżeli projekt rządowy nie wpłynie, to będzie procedował przedłożenie poselskie i prezydenckie.

Prace nad rządowym projektem trwają od wielu miesięcy w MRPiPS. W marcu wiceminister rodziny Łukasz Krasoń deklarował, że prace nad projektem ustawy o asystencji osobistej są zaawansowane. Powiedział wówczas, że resort chciałby, żeby systemowe rozwiązanie weszło w życie w nowym roku i docelowo obejmowało także osoby poniżej 18 lat. Pod koniec października br. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz–Bąk powiedziała, że projekt został skierowany do wykazu prac legislacyjnych rządu i czeka na zatwierdzenie przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Na konferencji prasowej27 listopada Hołownia powiedział, że o sprawie asystencji rozmawiał z najważniejszymi politykami rządu, łącznie z premierem Donaldem Tuskiem.

„Chcę powiedzieć z pełną stanowczością, bardzo jasno i nie budząc żadnych wątpliwości – oczekuję, że rząd prześle do Sejmu projekt dotyczący asystencji dla osób z niepełnosprawnościami. To jest nasze zobowiązanie wyborcze, to jest jedna z gwarancji Trzeciej Drogi, to jest jeden ze 100 konkretów Platformy Obywatelskiej. Uważam, że naprawdę nie ma już na co czekać” – powiedział Hołownia.

Zapewnił, że zajmował się tym projektem długo i solidnie. „Zrobiłem wszystko, co można, żeby doprowadzić do tego, aby ten projekt jak najszybciej znalazł się w Wysokiej Izbie i żeby Wysoka Izba w tej sprawie podjęła decyzję. Apeluję po raz ostatni do rządu, naprawdę z całego serca apeluję o to, żeby ten projekt znalazł się jak najszybciej w lasce marszałkowskiej. Ludzie na to po prostu czekają, nie możemy już dużej czekać” – powiedział marszałek Sejmu.

„Jeżeli ten projekt nie wpłynie, to poddam pod procedowanie projekt poselski, który w tej sprawie został przygotowany, będziemy kontynuować prace z projektem prezydenckim, który miał już swoje pierwsze czytanie” – zapowiedział Hołownia.

Na początku marca prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami trafił do Sejmu. Usługa ma być dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat i być finansowana z budżetu państwa. Projekt przewiduje od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie.

Asystencja osobista jest usługą społeczną o charakterze spersonalizowanego wsparcia udzielanego w relacji jeden na jeden, które jest niezbędne do prowadzenia możliwie pełnego, samodzielnego życia. Wsparcie może obejmować czynności samoobsługowe, utrzymanie higieny osobistej, prowadzenie gospodarstwa domowego, komunikowanie się z otoczeniem, poruszanie się i przemieszczanie oraz podejmowanie aktywności życiowej – społecznej i zawodowej. Obecnie usługi asystenckie realizowane są w ramach rządowych programów, do których mogą zgłosić się samorządy i organizacje pozarządowe.

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek wielokrotnie zwracał uwagę na konieczność systemowego uregulowania asystencji osobistej. Wskazywał, że podstawową wadą rozpisywanych na kolejne lata programów jest m.in. brak zapewnienia ciągłości udzielanego wsparcia. (PAP)

kos/ dk/ mrr/, fot. Anna Strzyżak / Kancelaria Sejmu

Data publikacji: 27.11.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również